

Температурата на водата в Закрития басейн е 8 градуса
Публикувано на 12 Nov 2001 13:42

Общото събрание на Плувен клуб “Чепинец” на 8 ноември започна делово. Равносметката за последните 3 състезателни години е впечатляваща и с пълно основание П. Благов отчете, че ПК “Чепинец” е водещ спортен клуб в общината и в страната.
Приет бе нов устав, с който клубът ще извърши задължителната пререгистрация по закона за нестопанските организации. С гласовете на всички делегати бе преизбран за председател Пею Благов, а за членове на Управителния съвет - Христо Доксинов (изпълнителен директор), Виктор Йовчев, Антон Митров и Румен Цокин. В Контролния съвет влязоха Димитър Главинов (председател), Дамян Дамянов и Христо Цинцев.
Спокойният тон приключи по последната точка “други”, а дълго трупаното недоволство на деятели и родители отприщи изказването на треньорката Любов Доксинова. Тя директно назова най-големия и нетърпящ отлагане проблем на трите плувни клуба в града: в момента температурата на минералната вода на Закрития басейн е 8 градуса! Децата тренират при нечовешки условия в студено помещение и недопустимо студена вода. Причината добре се знае в общината - включването на куп незаконни ползватели към водопровода на горещия минерален извор от Власа.
Точно когато г-жа Доксинова се обърна за помощ към заместник-кмета Ангел Топорчев неговият мобилен телефон звънна, той излезе от залата и... повече не се върна. Това бе възприето като крайно обидно от всички делегати. Като единствен представител на общината остана завеждащият “Спорт и туризъм” Тодор Бозев (кметът Цв. Дафов е бил поканен официално, но не дойде, а шефът на “Спортни имоти и плажове” Никола Тодев се извинил, че е болен).
Г-жа Доксинова изчака връщането на г-н Топорчев, но след като това не стана, продължи: ако спре топлата вода на “Маркита”, “Булгарцвет” или таверна “Омар”, в общината ще хвърчат глави - явно топлината за краката на “балерините” е по-важна от тази за велинградските плувци, които 219 пъти са били най-добрите в България. Ако ние от спортните клубове спрем да работим, догодина общината може да открие нова наркокомуна с “екстра” топла вода. Как е възможно общината да не се интересува за децата, които са най-важното за един град, попита треньорката.
Тодор Бозев прие упреците, но изрази несъгласие. Той обясни, че общината не винаги е с развързани ръце и има обективни пречки в законите, които не й позволяват да реши проблема с водата за Закрития басейн. След чакане повече от седмица и писмо до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) специалисти от РИОСВ - Пазарджик най-сетне са дошли и направили проверка. Резултатите от нея обаче не променят съществуващото положение. Общината е направила постъпки пред МОСВ да бъде предоставена водопреносната мрежа, която в момента е ничия на общинската фирма ВКТВ. Тогава би имала възможност да контролира дали се включват незаконни ползватели, каза Т. Бозев. Той припомни, че най-облагодетелстваните спортисти в общината са плувците, тъй като 98% от средствата за поддръжка на спортната база се дават за басейните.
Прехвърлянето на топката от общината към МОСВ не бе възприето като решение на проблема. Изказванията бяха: за решение “отгоре” ще се чака поне година; ако се бавим, никога закритият басейн няма да се възстанови; ако така продължава, децата ще се откажат или няма да успеят да се подготвят за състезания. Ние сме последните мохикани, трябваше да запомним как ликвидирахте ските, защото същото ще стане и с нас, каза г-жа Доксинова. А ски-треньорът Георги Стамболов поиска г-н Бозев да отговори колко пари дава Община Велинград за спорт. “Нито стотинка”, каза Т. Бозев и обясни, че по закон общината следва други приоритети. След този отговор лавинообразно последваха въпроси защо общината е направила ОП “СИП” и плаща заплати на чиновници вместо да дава поне стотинки за спортистите, не виждат ли в общината какъв е ФРЗ на “СИП” и че там са нужни огромни управленски рокади.
Според д-р Иво Гугалов отношението на общината е неправилно, плуването не е комерсиален спорт, но в развитите страни е признат за един от най-важните за здравето. За града това е последният спорт, който се тренира на национално ниво. Той припомни, че плуване във Велинград има от 1934 г. и попита колко годишна традиция е готова да затрие нашата община. Да се сложи един кран за водата на общински терен и спешно проблема да се вкара на сесия, предложи докторът.
Като не можете вие да спрете крановете по трасето, да ги спрем ние, предложи на Т. Бозев председателят на ПК “Чепинец” Пею Благов. Точно преди изборите в тая зала се даваха едни хубави обещания и проекти за спорта и туризма, тогава Велинград имаше спорт и туризъм, а сега само се говори, но гасне, каза треньорът от СК “Биатлон” г-н Гълев. Още упреци от многобройните изказвания се стовариха върху общината: откога се говори, че е нужна сесия за спорта, не може през целия мандат само да се раздават имоти. Общинският съветник Никола Маров отрезви залата да не възлага големи надежди на сесия и да не се надява, че без крути мерки от страна на цялата общественост и атака към МОСВ може да се намери решение. Според него ръководството на града трябва да намери начин да се справи с незаконните ползватели на минералния извор включително и чрез сезиране на Прокуратурата.
Общото събрание реши да изготви декларация и да потърси работна среща с кмета на общината и всички управителни съвети на клубовете още тази седмица.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023