21 Dec 2025


Ивайло Захариев за наркотиците без прикритие

Публикувано на 26 Apr 2016 09:50

Без никакво прикритие, болезнено откровено и по мъжки директно - така известният като Мартин от телевизионния сериал “Под прикритие” актьор Ивайло Захариев разговаря на 22 април с ученици от горните гласове на велинградските училища. По темата наркотици той говори от силната позиция на личния опит, като сподели, че е започнал да пуши трева на 17 години, а сега е на 31 и от 8 години е чист. И понеже познава ада на наркотиците отблизо, днес се опитва да помага.
Един от начините да стигне до младите хора са тези разговори след представлението на пиесата “Спасителят”, която разказва за драмата на 18-годишно момиче, попаднало в омагьосания кръг на дрога, проституция и наркопласьори. Пиесата, чийто консултант е д-р Стойчев от болницата за лечение на наркозависими “Суходол”, се игра в салона на читалище “Отец Паисий-1983”. Идеята велинградските ученици да видят този спектакъл е на Цветанка Грозева, педагогически съветник в СОУ “Васил Левски”. Тя бе подкрепена от Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, чийто председател Мария Маркова откри представлението. Спектакълът, който е игран на повече от 70 места в България, дойде на велинградска сцена и с финансовата подкрепа на Ротари клуб Велинград, чийто членове оцениха важността на този толкова наболял и за нашия град проблем.
А че във Велинград наркотиците са достъпни на много места, броят на наркопласьорите е голям и зависимите стават все повече пролича ясно в реакциите и въпросите на учениците. Темата, която на различни нива на властта и управлението във Велинград често се замита под килима, определено вълнува младите хора. Защото дрога се продава до училища, пуши се в междучасия и заведения, но кой е хванат и наказан?! Затова разговорът с Ивайло Захариев бе толкова навременен и нужен, а със сигурност и полезен.
Наркоманът има само три избора - свръхдоза, лудница или затвор, категоричен бе популярният актьор. Той посочи примери от личния си живот в подкрепа на казаното. Разказа за свой приятел, при когото пушенето на трева е отключило шизофрения и днес той дори не разбира в каква ситуация е изпаднал. За друг приятел, който в единия джоб на панталона си носи таблетки амфетамини, а в другия джоб лекарства, с които се поддържа жив. За момиче, което години наред не може да завърши трети курс, защото опитите й да спре хероина са неуспешни.
“Има хора, които много искат да спрат, но не доживяват момента. При тревата е лесно да кажеш “не”. Трудното е да кажеш на приятелите си “не”. За мен това беше най-трудното - да откажа на приятелите, които казват “Това е готино!” А дилърите също изглеждат като приятели, нали?”, каза Ивайло Захариев. Своя избор въпреки всичко да каже трудното “не” той е направил, защото започнал да усеща, че не може да запомня текстове. Тогава дошло време за решението дали иска да бъде актьори или наркоманче и разбрал, че ако иска нещо от живота, то трябва да спре тревата. Към младите момчета и момичета в залата бе директен: “Всеки сам за себе си взима решение. Вие избирате, няма мама, тате, учители. Наркотици има навсякъде, достъпни са за всеки и не са нещо, което не е “вкусно”. Но вие решавате дали искате 2-3 часа удоволствие и дали сте готови за трите избора - свръхдоза, лудница, затвор.”
Според Ивайло Захариев културата, в която живеем, също помага за разпространението на наркотиците, защото доста рап певци пеят за дрога, а младите се кефят на такава музика и в един момент решават, че точно това е яко. От друга страна системата на наркоразпространение е огромна, но в нея всеки наркоман е сам, а зад дилъра има милиони. Какво искат дилърите, попита актьорът и отговори кратко и ясно: “Пари! Искат ги от хора като нас, купуват си уискито и аудитата с нашите пари!” И даде съвет: ако ваш приятел започне да продава наркотици, по-добре е да го загубите като приятел. Не е нужно човек да изпие цялото море, за да разбере, че е солено. С наркотиците също е така - няма проблем, решен с наркотици, по-скоро си прибавяш още един проблем
Въпросите от публиката бяха много, но най-честият беше има ли бивши наркомани и какво трябва да направи човек, когато иска да помогне на приятел наркоман. Отговорът: “Има бивши наркомани. Много трудно обаче е да се откъснеш от наркоманската си среда и да си намериш ненаркоманска среда. Наркоманът няма приятели, а хора, от които иска пари за наркотици и хора, които му искат пари за тях. Единият от начините да се спасиш е изобщо да не започваш или някой да ти протегне ръка. Мен ме водеше мечтата и се спасих. Мислете, защото изборът, който ще направите в момента преди да вземете наркотик, ще определи къде ще сте след 10 години. Аз реших да започна кампания срещу наркотиците заради приятели, които съм загубил. В работата с наркомани има много разочарования. Писвало ми е, но такъв е животът, а и това е да си приятел. Много е трудно, невъзможно е да спреш някой, който не иска да спре. Само истински приятел, а не просто познат, може да влияе на приятел. Но много по-лесно той може да ви тръпне надолу, отколкото вие да го издърпате нагоре. Отговорът е в приятелите, в това да успеете да им покажете, че са стойностни хора, защото често причината да посегнат към наркотиците е отхвърляне”.
Ивайло Захариев говори близо час, седнал на стол в центъра на сцената. Залата слушаше - един да е чул и намерил своето спасение, то доброто е сторено.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Съдът отмени министерска заповед, която намалява защитената местност „Клептуза“

Публикувано на 19 Dec 2025 08:44

 с председател Антон Бояджиев през февруари 2023 г. Аргументът на сдружението е, че министърът не е увеличил площта на ЗМ „Клептуза“ от 3440 дка на 4048,415 дка, а в действителност е намалил площта с общо 71,585 дка, изключвайки поземлените имоти, в които са разположени карстовият извор „Клептуза“ и двете изкуствени езера. Жалби срещу заповедта подадоха и граждани - Калина Янева от Пазарджик и Стефка Илинова от Велинград. През март 2023 г. Върховната административна прокуратура (ВАП) също внесе протест във Върховен административен съд (

Към цялата статия »


До Коледа - водопровод и чакъл, напролет асфалтиране

Публикувано на 17 Dec 2025 12:16

Кметът Костадин Коев неколкократно призова хората за търпение, защото това е начинът след време да има асфалтирани улици с изградена подземна инфраструктура.
С колко търпение трябва да се запасят живеещите в зоните на ремонтите? Според инж. Петър Кондев, началник на отдел „Инвестиции, благоустройство и контрол върху територията“ в общината, целта е до Коледа водопроводите да бъдат сменени и улиците да бъдат засипани с чакъл. Втората част от ремонтите - асфалтиране на улиците, е предвидена за пролетта на 2026 г. Така че търпението на хорат

Към цялата статия »


6.8 милиона за ремонт на двете сгради на Клептуза

Публикувано на 16 Dec 2025 10:28


Общината отново избира предпочитания начин за обявяване на поръчка за инженеринг - проектиране, строителство и авторски надзор. Поръчката е за основен ремонт, реконструкция и преустройство на двете съществуващи сгради за обществено хранене. Целта е с ново проектно и функционално решение в стария ресторант (двуетажна сграда със застроена площ 338 кв.м. и РЗП 925 кв.м.) да се обособи ресторант на две нива. На първия етаж е предвиден малък ресторант с 30 места, а на втория етаж голяма зала за събития за около 100 души, включително с покрита

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 16. 12. 2025

Публикувано на 16 Dec 2025 10:26


СЕСИЯ Последната сесия на Общински съвет - Велинград за 2025 г. ще се проведе на 19 декември, петък. Постоянните комисии ще заседават на 18 декември, четвъртък. В дневния ред фигурират 31 точки, сред които са предложението на Стефан Малинов за намаляване на заплатите на всички съветници с 50% и план-сметката за дейностите по чистотата през 2026 г., която остава без промяна в сравнение с 2025 г.

ОБРУШВАНЕ Сутринта на 8 декември беше извършено обрушване на скали и поставяне на предпазни мрежи в началото на дефилето от Варвара

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 16. 12. 2025

Публикувано на 16 Dec 2025 10:22

Оказало се, че това са 18-годишен жител на курорта и 23-годишен негов съучастник от Ракитово. Двамата са приведени в ареста на РУ - Велинград, а по случая се води досъдебно производство под надзора на прокуратурата.

АЛКОХОЛ На улица в Сърница автопатрул от местния полицейски участък спрял за проверка „Пежо“ с водач 54-годишен мъж от ловешкото село Кирчево. След направена проба с дрегер уредът отчел над 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Аналогичен е случаят в Ракитово, където при рутинна проверка плицаи от участъка

Към цялата статия »


За година общината е получила 995 884 лева от сделки с имоти

Публикувано на 16 Dec 2025 10:20

 и 15 продажби на земя на собственици на законно построени сгради върху нея. Общината е придобила 4 частни имота. От такси за сключени договори и издадени разрешения в общинската хазна са влезли 4 324 лв.
Приходите от наеми за периода 01.12.2024 - 30.11.2025 г. възлизат на 132 091 лева и са получени по общо 27 договора за наем. От тях 36 837 лева са по договори за наем на обекти, а 95 253 лева за наем на терени.
От земеделските си земи общината е получила общо 165 447 лева. Приходите са по общо 172 договора за над 1600 общински им

Към цялата статия »


В Общинския солидарен фонд остават 19 800 лева за лечение на граждани

Публикувано на 16 Dec 2025 10:18


- Фонд за финансово подпомагане лечението на болни граждани
- Фонд за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми
- Фонд за финансово подпомагане лечението на онкоболни деца
Към Фонда за лечение на болни граждани са подадени 7 заявления с искания за помощ. Едно от тях не oтговаря на условията и е отхвърлено. По 5 заявления се отпуснати по 1000 лева и по едно заявление - 200 лева. Общата сума на средствата, отпуснати от този фонд за годината е 5200 лева.
Към Фонда за репродуктивни проблеми през изтичащ

Към цялата статия »


Първа инициатива на Общинския съвет на младежта

Публикувано на 16 Dec 2025 10:17

Районно управление – Велинград, отдел „Закрила на детето“ и дирекция „Бюро по труда“.Единодушно е приет Правилникът за дейността на съвета, който определя неговите функции и задачи. 
Първата инициатива на Общинския консутативен съвет по въпросите на младежта беше организирането на благотворителен концерт под надслов „Когато се обединим, чудесата се случват“. В подкрепа на 17-годишната Ивана Николова в концерта на 13 декември се включиха Младежка музикална формация към ЦПЛР-ОДК, ДЮВИШ „Звънче”, Денс клуб „Джой”, КСТ „Импулс-2002”, Жен

Към цялата статия »


Ротари бал с кауза

Публикувано на 16 Dec 2025 10:16


В началото на бала тазгодишният президент на Ротари клуб - Велинград Васил Бучков връчи значките на най-новите членове на клуба - Веселина Сотирова и Станимира Гечева. Елена Борисова-Дамова официално получи „Пол Харис“ - отличието, което се връчва на ротарианци, дарили минимум 1000 долара за една от основните каузи на Ротари - борбата срещу полиомиелит по света.  
Поздрав към гостите на бала отправи Мариам Маврова, която получи заслужени овации за своя талант и присъствие. В програмата участва трио „ИДНА“, а ротарианците бяха под

Към цялата статия »


Дойде светлото време на Коледните концерти

Публикувано на 16 Dec 2025 10:16


* 18 декември (четвъртък), 17.30 часа в салона на НЧ „Васил Левски-1904“: Коледен концерт „Дядо Коледа при децата по света“ на ЦПЛР-ОДК. В програмата музика, песни, танци, скечове, томбола. Събраните средства ще отидат за лечението на нашата Ивана Николова, участник в Младежка музикална формация.
* 19 декември (петък), 18 часа: Коледен концерт на Народно читалище „Васил Левски-1904“ с участието на всички самодейни състави.
* 20 декември (събота), 18 часа: Коледен концерт на Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с участието на всички

Към цялата статия »


Благотворителността е ценност, която изгражда по-добро общество

Публикувано на 16 Dec 2025 10:14

 Събитието е част от дейност 9 – информационни  дейности и кампании за повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение по проект ,,Модернизиране на професионалното образование и обучение“ и едно от събитията, които са част от училищната инавация.
Училищната общност доказа, че благотворителността  е ценност, която изгражда по-добро общество. А когато помагаме, ние променяме себе си. Учениците и учителите  вложиха сърцето си и показаха своите умения пред приятели и партньори от община Велинград и о

Към цялата статия »


Малки обяви: 16. 12. 2025

Публикувано на 16 Dec 2025 10:07


*** 
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и

Към цялата статия »


Общината организира Коледен базар в подкрепа на Ивана

Публикувано на 16 Dec 2025 10:06


Ивана е усмихнато, добро и чувствително момиче, ученичка в специалност „Организация на обслужването на хотелиерството“ в ПГИТ „Алеко Константинов“. Тя обича да рисува, да общува и да създава красота около себе си. Днес обаче младото момиче се нуждае от подкрепа и съпричастност – тя е диагностицирана с тумор в проксималната част на лявата фибула, като диагнозата е конвенционален тип остеосарком.
В благотворителния базар ще се включат със свои ръчно изработени изделия различни социални услуги в общината, както и училища, които традицион

Към цялата статия »


Успешни проекти на НЧ „В. Левски-1904“ през 2025 г.

Публикувано на 16 Dec 2025 10:04

 освен многобройните успехи на самодейните състави, успя да реализира и редица подобрения в материалната база на читалището:
- Извършена е профилактика и подмяна на чигите и въжетата на сцената на читалището;
- Ремонтирана е тоалетна до сцената за удобство на гостуващите състави и театри;
- Ремонтирана и обзаведена е една от гримьорните в читалището;
- Извършен е ремонт на покрива.
През януари 2025г. успешно е приключена реализацията на проект „Подмяна на дограма на НЧ “Васил Левски-1904”, финансиран по Програма за развит

Към цялата статия »


Отново на върха

Публикувано на 16 Dec 2025 10:02


Браво на децата и ръководителите за достойното представяне и възможността да открият Гала-концерта на лауреатите. В конкурсната програма оркестърът се представи с две пиеси. Международно жури от музиканти, хореографи и вокални педагози оцени подобаващо изпълненията на децата от ЦПЛР-ОДК. С „Джингъл белс рок“ формацията откри церемонията по награждаването и диригента Емил Балабанов взе наградата, която бе връчена от Димитър Кърнолски. 
ЦПЛР-ОДК Велинград

Към цялата статия »


Борис Моллов с бронз от международен турнир

Публикувано на 16 Dec 2025 10:01


Борис е третокласник в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград. Той тренира от 9 месеца, като ежедневно пътува за тренировки при двамата братя Флавио Дос Сантос в Пазарджик и Фабиано Дос Сантос в Пловдив, за да усъвършенства своите умения  в този спорт. Като състезател от отбора Icon Jiu Jitsu Team Борис Моллов взе участие в две дисциплини: Gi и No Gi (с кимоно и без кимоно) . Въпреки голямата и силна конкуренция той успя да стъпи на стълбичката с трето място на дисциплината без кимоно и четвърто място с кимоно! Всичките победи,

Към цялата статия »


Наш ветеран сред първите осем на ЕП по плуване

Публикувано на 16 Dec 2025 09:59

 На 200 м бътерфлай Георги Сейменов завърши четвърти, на 200 м свободен стил се класира на 6-то място и завърши с две осми места, съответно на 50 и 100 м бътерфлай.
Темпо

Към цялата статия »


21 училищни отбора мерят сили в турнир по волейбол

Публикувано на 16 Dec 2025 09:59


При девойките СУ „В. Левски“ загуби с 0:2 от ПГИТ „Ал. Константинов“ с излючително оспорван втори гейм, завършил 26:28. Срещата между НПГГС „Хр. Ботев“ и СУ „Св. св Кирил и Методий“ завърши с резултат 0:2.
При юношите резултатите са: ПГИТ „Ал. Константинов“ - СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - 0:2 и СУ „В.Левски“ - НПГГС „Хр. Ботев“ - 2:0.
На 9 декември бяха изиграни първите срещи при момичетата V-VII клас. ОУ „Иван Вазов” с. Пашови се наложи на СУ „В. Левски” в първия тригеймов мач с 2:1, а отборът на ОУ „Хр. Ботев”  загуби с 0:2

Към цялата статия »


Готов е Спортният календар за 2026 г.

Публикувано на 16 Dec 2025 09:57


2026 година ще започне с турнири от Ученическите спортни игри. През зимните месеци януари и февруари са планирани състезания по биатлон за Купа „Велинград“, общинско състезание за деца и ветерани, ски бягане за деца с нарушено зрение и празник на снега.
През март ще се проведат турнирът по спортни танци, организиран от КСТ „Импулс Велинград 2002“ и турнир по мини футбол с организатор „Кент академи“. През април турнир по спортни танци ще организира и КСТ „Импулс“.
Запазено място в Спортния календар имат традиционната лекоатлетическа

Към цялата статия »


Честит юбилей на Грета Кадьова - Чепинския славей!

Публикувано на 16 Dec 2025 09:55

 оценявайки високо нейния принос за създаването на Ансамбъла за автентичен фолклор към НЧ „М. Драгинов“, донесъл национална и международна слава на драгиновци и тяхното фолклорно богатство:
„В този светъл ден, когато празнувате Вашия 80-и юбилей, сърцата ни се изпълват с почит и благодарност към Вашия неизмерим принос към опазването и съхраняването на българския автентичен фолклор в село Драгиново.
Вие сте истински Пазител на корена – една жива връзка между поколенията, която предава богатството на Драгиновския песенен дух. 57 год

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023