10 Apr 2026


И ние гражданите да си кажем думата след отчета на кмета

„Време е“, каза кметът д-р Коев и запретна ръкави веднага след изборите през 2015 г.
Оказа се, че е не само упорит, но и последователен при постигане на търсения ефект от действията на екипа. Оказа се, че успехът на управлението е лична кауза за него и въпрос на чест. Не се уплаши от над 20 милиона лева задължения от мандатите на кмета Лебанов. Затова осигури повече отвсякога милиони левове за Велинград – принос към бюджета му за 2018 г.
Според отчета за 2-те години от мандата на кмета Костадин Коев, до този момент Велинград не имал толкова много одобрени проекти, чието изпълнение предстои. За този труд благодарим на екипа на дирекцията по европейски проекти начело с Радка Русева, на кмета д-р Коев и на свързаните с държавата лица, взели участие в процедурите по одобрение. Благодарим за увеличения принос на велинградските строителни фирми, ангажирани от общинското управление в строителството. Благодарим на кмета за съдействието при ремонти и обзавеждане на клубове на пенсионери, детски градини, училища, читалища, спортни клубове и други. Благодарим за културните дейности, организирани от общината, които бележат по-голямо разнообразие и включване на повече изпълнители.
Дотук с благодарностите! Жителите на Велинград дълго говориха за редица некачествено изпълнени ремонти по проекти,незаконно провеждани процедури по обществени поръчки, за милионите щети и глоби, загуби от съдебни дела и др. Който не вярва, да посети Закрития плувен басейн „Антон Митров“, Сярна баня, църквата „Света Троица“, парковете, оградата на училище „Христо Ботев“, некачествено асфалтираните улици и много други – полагане асфалт на парче, ненивелирани улици и без бордюри, потънали шахти и др. При ремонтите по новите проекти призоваваме за завишен контрол от страна на гражданите, подаване сигнали до кмета, както и за строг контрол по документи от Общинска администрация.
Общинска администрация не е на гражданите, а на кмета. Ние избираме кмета, затова търсим отговорност от него, а той назначава служителите и той трябва да следи строго действията им съобразно закона. Много от нашите питания, обръщения, подписки, становища и други останаха без отговор, въпреки че са свързани с важни за гражданите въпроси, главно с общинска собственост и неизпълнявани задължения за нейното опазване и ръководство. Това, че „вратите на администрацията са отворени за гражданите”, както твърди кметът, май разсейва някои служители, които дължат отговорите! Ето защо, за да приемем отчета за 2-годишното управление на кмета, е наложително да получим информация по останалите без отговор обществени въпроси, при това в срок по-къс от определените 14 дни:
1. Докога ще бъдем заблуждавани, че тече процедура за премахване на незаконните строежи в защитената територия на парк Клептуза? Кога ще приключи цялата сага там? Идва нов курортен сезон и много годишнини. Кога ще се коригира мястото на паркинга, а построената там незаконно сграда изолира напълно от него?
2. Сградата на старото кино в Чепино продължава да е украсена с падащи фараони. Тя е паметник на културата и държавна собственост. Получихме уверение от областен управител за съдействие, но Общинска администрация чака може би фараоните сами да се приземят, а някой „инвеститор“ да заграби сградата. Докога? Кога ще започне процедурата за утвърждаването му като публична общинска собственост?
3. Ремонтираната Радонова баня има незавършени дейности по проекта и, ако не помним ние гражданите, така ще си остане. Докога? А топилата кога ще бъдат облагородени и готови за ползване? Парк „Чепино бани” също. Кога ще станат готови перални-бани за Анезица и Асфалтова база?
4. Общината има Инспекторат. Къде изчезна този отдел, който е пряко подчинен на кмета? Налице са накичените като елхи стълбове с табели на хотели. Налице са безразборно паркирани коли по тротоарите, от двете страни на уличните платна, в паркове и градинки, даже на карстовия извор Клептуза и езерата, от гарата до фаталната пешеходна пътека на ул. „Юндола“. Необходими ли са още питания и протести? Трябва ли да има произшествия, за да има действия? Кой ще махне найлоновите завеси на търговската улица и счупените кошчета?
5. От години са налице безобразията в Женска баня – няма отговори „включително за контрол на договора за концесията“, кога ще се отрие банята и освободят алеите от пейки и маси, кога ще се премахне павилиона (различен от другите) до алеята към плажа - няма реагиране от ОА. А „Гол баджак“ получи ли разрешителни за името, за топлата вода, за паркинга и други?
6. По питанията за беззаконията в парк „Двореца“ и около Кремъчна баня упорито се мълчи. Изкъртен шадраван с 55 години история пред банята, която е скрита от погледа с кипариси, павилиони и гурме ресторант. Има ли решение на Общинския съвет и строително разрешение и, ако има, кой ги е издал?
7. Минералните чешми – минаха проверки, сложиха табелки, но водата не идва. Няма отговор кога и къде ще тече минерална вода за стопански нужди и за пиене?! А баните – кога ще станат балнеолечебници?
8. Питанията за дере Власа и изпълнение на заповедите на РДНСК и решение на ВАС за откриване на дерето остават без отговор вече втора година. Кога ще бъде открито дерето, изградена стена и премахна натрупаната пръст по брега му, създаваща опасност при наводнение? Кога ще се изгради стена на дерето между двата моста? Включи ли се стената в бюджет 2018?
9. Кметовете на кметства остават извън обсега на Общината и нейното управление. Не им се търсят отговорност и резултати. Все пак трябваше да им се даде оценка в отчета, защото те управляват немалка част от общината като площ и жители. Наложително е да се запознаят с начина на управление на кмета на с. Драгиново – планиране, организация, изпълнение на дейностите. Само разходки до града и искания на пари от общината не се нарича управление. А доверието на хората се печели с труд и оказване на помощ на всеки жител на селата при необходимост.
10. Кога ще се даде гласност за незаконните ползватели на минерална вода в с. Драгиново?
Макар и накрая, но не е маловажно да се сподели работата на кмета Д-р Коев с гражданското общество обединено от ИК „Да поработим за Велинград“. Какво свършихме заедно:
1. Издигнахме 23-метров християнски кръст, за който все още се събират средства.
Облагородихме района около кръста и гроба на Вела Пеева, с което се създаде още един обект в парк „Бор”като привлекателно място за посещение от туристи и гости.
2. Съвместно извършихме ремонти на Клуба на пенсионерите в кв. Чепино, клуб „Зорница“, читалище и Кметство Драгиново.
3. Обединихме усилията на Общината и граждани за облагородяване на парка пред Кремъчна баня, парка около паметника на Вела Пеева, площад „Орището“ в Каменица, параклис „Свети Илия“ над Клептуза.
4. Организирахме съвместна среща с кметовете на кметства от Общината в село Драгиново за обмяна на опит и добри практики и представители на отговорни държавни институции.
5. Организирахме среща с Българския туристически съюз и местните туристически дружества с цел обединение и активизиране в чест на годишнините и подобряване на работата свързана с туризма.
6. Направихме опит за обединение на всички институции за почистване и подготовка на новия туристически сезон през 2017, а сега и през 2018 г. предстои. През 2017 г. имаше институции, които изразиха недоволство от обединение на всички за подготовка на околната среда за туристическия сезон и явно се съпротивиха за метода, който предложихме. Това доведе до посрещане на сезона и Велинградски празници на културата с неугледна и мръсна, излагаща всички нас среда, като се започне от входа на града та чак до „Клептуза”.
7. Бяхме до кмета всички в борбата против мината, за което отправяме искрена благодарност към „Сдружението на хотелиери и ресторантьори”, адвокати, “ВКТВ” и всички отговорни държавни лица и депутати, оказали се до жителите в този важен за велинградска община проблем.
Така че молбата на кмета в отчета за активност и подкрепа от гражданите на неговата политика беше излишна в този вид – просто трябваше да им се изрази благодарност!
2 минути, колкото се дават по време на заседанията на Общинския съвет, не стигат, за да се изразят мненията на гражданите за управлението на общината. А и велинградчани малко се страхуват от публична критика. За това казваме, че е достатъчно администрацията да отговаря навреме на гражданите и на публичните питания на ИК „Да поработим за Велинград”, изразяващи въпросите и проблемите на хората, както и на всички подписки, становища, декларации, жалби и др.
А ние благодарим на кмета за подробния положителен отчет като начало, но очакваме повече откритост, навременни отговори и обединение на всички за благото на община Велинград. При огромните обявени суми по проекти очакваме чудеса?!
София Ключкова, ИК „Да поработим за Велинград“


ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

06 Apr 2026 16:38

На 23.01.2026г. Местна инициативна група Белово, Септември, Велинград подписа Споразумение за изпълнение на Стратегия за водено от общностите местно развитие за периода 2023-2027г....

Към цялата статия »
Април дойде: чакаме обещания ремонт на дефилето

06 Apr 2026 16:24

И през изминалата седмица паднали скали и пръст затрудняваха движението по дефилето Велинград - Варвара. От пресцентъра на ОД на МВР - Пазарджик съобщиха, че са получили няколко си...

Към цялата статия »
СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 06. 04. 2026

06 Apr 2026 16:22

ПИСАНИ ЯЙЦА Повече от 60 деца и ученици се включиха в конкурса за най-красиво великденско яйце, който пази традицията на писаните яйца от Чепинско. А на Велика събота - 11 април, н...

Към цялата статия »
ИЗБОРИ ЗА НАРОДНО СЪБРАНИЕ

06 Apr 2026 16:21

България може да поеме по различен пътВ селата на община Велинград вотът от години е контролиран и купуван – това заявиха жители на града по време на среща с водача на листата на „...

Към цялата статия »
Две секции в кв. Чепино с нови адреси

06 Apr 2026 16:19

Поради  ремонта в сградата на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905” Община Велинград обяви нови адреси на избирателните секции с номера 20 и 21. На предстоящите избори за на...

Към цялата статия »
Нов учебен център ще търси кодовете на живота

06 Apr 2026 16:16

„Кодовете на живота“ е името на новия STEAM център в СУ „Васил Левски“. Концепцията е плод на дълго обмисляне от страна на директора Емил Моллов и г-н Неджат Кехайов, който дълги г...

Към цялата статия »
ПРЯКА РЕЧ: Пилеем стотици литри питейна вода

06 Apr 2026 16:13

В рубриката ПРЯКА РЕЧ публикуваме мнения на читатели, като отговорността за изложените факти и позиции е на автора.Обръщам се към вас, тъй като от известно време ВиК велинград е ас...

Към цялата статия »
Само една фирма подаде оферта за улични ремонти за 400 000 евро

06 Apr 2026 16:12

„Трансметал“ бе единствената фирма, подала оферта по обявената от Община Велинград обществена поръчка за строително-ремонтни работи по уличната мрежа, пътната инфраструктура и съор...

Към цялата статия »
Шестокласничка спечели Сребърната писалка

06 Apr 2026 16:11

На 31 март се проведе традиционнrят конкурс „Великденски писани яйца от Чепинския край“. Тази пролет в него се включиха над 60 деца и ученици от ДГ „Детски рай“, ОУ „Хр. Ботев“, шк...

Към цялата статия »
Успех за „Звънче“ на голямата сцена в Малта

06 Apr 2026 16:09

На 31 март нашите малки звънчета се завърнаха от Малта, където взеха участие в голям международен конкурс „GOLDEN VOICE“! На този конкурс се явява участници от 22 държави, в това ч...

Към цялата статия »
Достъпна ли е логопедичната подкрепа за нашите деца?

06 Apr 2026 16:08

Уважаеми родители от Община Велинград и региона,Казвам се Лиляна Чечева и като логопед с практика в нашия регион, ежедневно се докосвам до Вашите усилия да осигурите най-доброто ра...

Към цялата статия »
Ракитово в очакване на Великден

06 Apr 2026 16:06

Община Ракитово подготвя Великденска работилница за малки и големи. В навечерието на най-светлия християнски празник, децата и техните родители ще имат възможност заедно да изрисув...

Към цялата статия »
Да опазим крилете на гората

06 Apr 2026 16:05

На 1 април 2026 г. небето над Родопите сякаш оживя по специален начин. Ученици и преподаватели от Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – гр. Вели...

Към цялата статия »
Малки обяви: 06. 04. 2026

06 Apr 2026 16:05

НЕДВИЖИМИ ИМОТИПРОДАВАИнвеститор продава в център Велинград: апартаменти 29/150 кв.м., самостоятелни гаражи, търговски обекти, лекарски кабинети. 0886 72 72 70.***Продажба на апарт...

Към цялата статия »
Въвеждат превантивни мерки срещу шарка и шап по животните в областта

06 Apr 2026 16:04

Под председателството на заместник-областния управител Драгомир Рибаров се проведе извънредно заседание на Областната епизоотична комисия. Срещата бе свикана в изпълнение на запове...

Към цялата статия »
Дърворезба донесе бронзов медал за ПГД „Иван Вазов“

06 Apr 2026 16:03

Бронзов медал за отбора на Професионална гимназия по дървообработване „Иван Вазов” - Велинград в националното състезание „Мебели, стилни мебели и дърворезба”, организирано от МОН с...

Към цялата статия »
МФГ „Каменчани“ направи Великденски концерт с кауза

06 Apr 2026 16:02

От години във Велинград се утвърди традицията за Коледни концерти в читалищата. Мъжката фолклорна група „Каменчани“ с ръководител Илин Костадинов за поредна година прокарва традици...

Към цялата статия »
Теди Москов провокира с „Недоразбраната цивилизация“

06 Apr 2026 16:00

Провокативният спектакъл „Недоразбраната цивилизация (или загадката на пирамидите)“ на Теди Москов е по текстове от Захари Стоянов, Стоян Михайловски, Елин Пелин, Найден Шейтанов. ...

Към цялата статия »
Комедията „Нощни авантюри“ в НЧ „Отец Паисий-1893“

06 Apr 2026 15:51

Комедията „Нощни авантюри“ ще бъде представена на сцената на НЧ „Отец Паисий-1893“ във Велинград на 21 април. В ролите ще видим актьорите  Йоана Буковска, Иван Иванов, Таня Ко...

Към цялата статия »
270 пробягаха трите дистанции в първото издание на Velingrad Ultra

06 Apr 2026 15:49

На 4 април 270 любители на планинското бягане се включиха във Velingrad Ultra - първо по рода си такова състезание с домакин Велинград. Основната роля в организацията участваха бе ...

Към цялата статия »

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023
0:00 0:00