19 Feb 2026


Пролетно общо събрание с отворен финал

Публикувано на 26 Mar 2019 09:02

В първия ден на пролетта Народно читалище “Отец Паисий-1893” проведе отчетно общо събрание. Тъй като нямаше кворум, то бе отложено с един час и след това се състоя с присъствието на над 1/3 от членовете.
Председателят Силвена Байракова направи отчет за периода от избирането на новото читалищно настоятелство (ЧН) на 29 май до 31 декември 2018 г., като подчерта, че ЧН може да носи отговорност само за тази част от годината. Като значим резултат бе отчетен спешния ремонт на покрива и отоплителната система, направен с финансовата подкрепа на настоятелите Ангел Манолов и Пламен Мавров. По отношение на имуществото е започнала и тече инвентаризация, която е затруднена от липсата на надлежно попълнени документи. В читалищната библиотека е въведен софтуер за електронен каталог и е започнало прехвърлянето на данните. Общият брой на читателите е 526, а на ползвателите на информационния център 28. Хорът и духовият оркестър имат нов диригент - Огнян Митонов, който е подобрил качеството и резултатите са видени на Коледния концерт.С. Байракова отчете, че въпреки многото предизвикателства, оркестърът се е съхранил. Преподавателите в музикалната школа към оркестъра са отказали да подпишат договори с читалището и е започнало сформиране на нов екип. От началото на творческия сезон към чиатлището е и Мъжката фолклорна група с ръководител Цанко Пашов. Успешно са продължили дейността си школата по пиано и групите “Велина” и “Караоке”.
В отчета бе посочено, че темата, по която е имало много емоции, е какво се случва със самодейния театър. Читалището е отворено за съвместна работа, заяви Силвена Байракова пред присъстващите в залата, сред които и голяма част от актьорите самодейци. До края на април ЧН ще организира кастинг за попълване на театралния състав, има и предвидени средства за тази дейност в бюджета за 2019 г. ЧН е избрало да спазва буквата на закона, като се запазят и традициите.
По отношение на дългогодишния секретар на читалището Иван Стоянов С. Байракова заяви, че ЧН не е имало намерение да го освобождава от длъжност и той е бил вписан в Търговския регистър като представляващ читалището. Проблемите са възникнали при предаване на документооборота и заради това, че секретарят не работи с компютър, което било част от длъжностната характеристика. “ЧН прецени, че не може да споделя отговорността по управление на читалището”, обяви тя.
По отношение на финансовия отчет документацията е получена от счетоводителя Даниела Джарова с нотариална покана, но не са предадени всички договори и документи. ЧН е назначило външен одит, но без пълната документация одиторът също не може да изготви финансов отчет. От 19 октомври нова счетоводна фирма обслужва читалището, като ЧН е сезирало Прокуратурата и НАП за ненадлежно водена документация.
Отчетено бе, че към 1 януари 2018 г. в касата на читалището е имало наличност от 5 388 лева, към 1 октомври - 2 800 лева, към 31 декември - 7 306 лева, а в касата, предадена от Д. Джарова минус 185 лева. Общо приходите през 2018 г. са 118 391 лева, а разходите са 121 270 лева.
Ирина Масларова-Гечева, председател на Проверителната комисия, прочете доклад за същия период на базата на наличните документи. Проверителната комисия направи препоръки читалището да има книга за дарения и да бъде направена пълна инвентаризация и даде срок от 6 месеца. Отчетът и докладът бяха приети с мнозинство, 2 против и 6 въздържали се.
Общото събрание гласува и бюджета за 2019 г. Субсидията е 109 135 лева, планираните приходи 142 935 лева и разходи 132 000 лева. Прието бе предложението за увеличение на годишния членски внос, който за 2019 г. ще бъде 3 лева за пенсионери и 5 лева за работещи.
Последната точка “Други” даде поле за по-откровен разговор по читалищните проблеми. Павел Гайдев взе думата и припомни, че след два мандата в ЧН през 2012 г. си е дал отвод. Причината: безпрецедентното решение на тогавашното ЧН длъжността “председател” да стане щатна. Въпреки обясненията, че това не е незаконно, следващият мандат завърши катастрофално, каза П. Гайдев. Тъй като практиката на щатен председател продължава и в момента, той постави въпроса принципно: това може да стане само с решение на Общото събрание като върховен орган, а не на ЧН. Силвена Байракова отговори, че щатното председателство не противоречи на закона и не трябва да се прави сравнение с времето на основателите на читалището, защото социално-културният контекст е променен. “Говоря за морал, а не за закон”, каза Павел Гайдев. Милияна Шулева подчерта, че всички членове на ЧН отделят много време и усилия и че на този етап няма как един млад човек да изпълнява длъжността председател без заплащане.
Павел Гайдев постави и въпроса защо 43 дни са били много за ЧН, за да остави Иван Стоянов да излезе в отпуск и да се пенсионира нормално като секретар на читалището. Г-жа Байракова повтори, че е имало твърде много нередности при предаване на документацията и призова да не се ровим назад.
Ваня Гушевилова попита Силвена Байракова какво означава казаното в отчета, че са отворени към самодейния театър, след като тя като ръководител е отблъснала актьорите и всички те са омерзени от отношението към тях след предприетите действия за намеса на Прокуратурата и дело за клевета. Атанас Гушевилов също напомни, че по времето, когато театърът е репетирал пиесата на Христо Бойчев, довела до спорове за авторски права, Силвена Байракова е била културен мениджър на читалището. А когато е писала писмо до Прокуратурата от името на ръководството на читалището, не са били ръководство на читалището.
Никой не печели от битката ръководство - театър, така че предлагам да не се връщате в миналото, призова Галина Станчева. Думите й, че от разчистване на стари сметки страда авторитетът на читалището и в интерес на всички е тази битка да спре, да се направят взаимни отстъпки и да има театър, бяха посрещнати с аплодисменти.
Павел Гайдев каза, че нещата са стигнали до съд и очакване на присъди, защото не е имало комуникация. Той припомни, че прочетеният от него текст след премиерата е бил от името на театралния колектив и в него няма нито една обидна дума. Щом е прието като обида, от мое име се извинявам, заяви П. Гайдев.
По предложение на София Ключкова всички присъстващи в залата станаха на крака и аплодираха Павел Гайдев и актьорите от театралния състав. Силвена Байракова повтори, че ЧН е отворено за съвместна работа. Въпросът от залата “А съдебните дела?” остана като отворен финал на пролетното общо събрание.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Гневен протест поиска отговорност за отровените кучета

Публикувано на 17 Feb 2026 10:49

Много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. В нашия град не за първи път сме свидетели на подобно убийство на кучета, но винаги досега и поръчителите, и отровителите остават неназовани и безнаказани. Затова толкова много граждани поискаха този път убийците на животните да не останат отново под радара на институциите, на които плащаме, за да следят как във Велинград (не) се спазва Закона за защита на животни

Към цялата статия »


Една вечер за виното, траките, археологията и Родопите

Публикувано на 17 Feb 2026 10:48

Идеята е на професор Диана Гергова, чиято работа като археолог доведе до ценни открития за миналото на Чепинско. В организацията се включиха членовете на Туристическо дружество „Юндола“ и така с общи усилия се стигна до вечерта, която започна с появата на бог Дионис - младият Емил Кондев и двете менади - проф. Гергова и Цвета Андонова. Техните венци от бръшлян върнаха времето векове назад - към епохата.
Идеята възникна спонтанно, разказа проф. Гергова, която първо благодари на доайена на велинградските археолози Асен Салкин и тогавашната

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:46

ЗАПЛАТИ Общинският съветник Стефан Малинов е внесъл в местния парламент проект за решение, свързан с възнагражденията на съветниците. Той предлага възнагражденията на всички 29 съветници да бъдат намалени със сумата от 100 лева за периода март - декември 2026 г. Спестената от бюджета сума да бъде насочена към Общинския солидарен фонд за подпомагане на лечението на граждани. Очаква се предложението да влезе в дневния ред на февруарската сесия.

ВАСИЛ ЛЕВСКИ Годишнината от обесването на Васил Левски ще бъде отбелязана във Велинград на 19

Към цялата статия »


Втора година туризмът във Велинград бележи спад

Публикувано на 17 Feb 2026 10:43


Според отчета, представен от Общинска администрация, през 2025 г. Велинград е посетен от 366 801 туристи, като средно на ден в тукашните хотели пребивават по 1005 гости. Огромният дял от тях - 96%, са български туристи, а чуждестранните са едва около 4%. 
През 2025 г. са реализирани общо 893 449 нощувки (според данните от Единната система за туристическа информация ЕСТИ). Те са по-малък брой от нощувките през 2024 г. - 910 245 и от нощувките през 2023 г. - 926 678. Както всяка година, най-голям брой са нощувките през месец август

Към цялата статия »


Професионални гимназии предлагат нови специалности

Публикувано на 17 Feb 2026 10:42


 За учебната 2026 - 2027 година държавен план-прием в VIII клас в профилираните и в професионалните гимназии, в паралелките за профилираната подготовка в средните училища и в професионалните гимназии и в паралелките за професионална подготовка в обединените ще бъде обявен в 42 училища на територията на областта. Броят на учениците, завършващи седми клас (основно образование) в дванадесетте общини на областта, е общо 1946, които ще кандидатстват за прием в 30 профилирани и 52 професионални паралелки.
 Професионално образовани

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:41

Телефонът е открит у него и е предаден доброволно на органите на реда. Ден по-късно през деня в търговски комплекс двама извършили кражба на парфюми. Стойността на двата артикула била около 90 евро. Установено е, че извършителите са двама жители на Велинград – на 14 и 26 години. Водят се бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ПОБОЙНИЦИ Шестима побойници са задържани от служители на РУ - Велинград след нощна свада и сбиване. Случката се разиграла малко след полунощ на 9 февруари. Двама братя направили забе

Към цялата статия »


„Лъвски скок“ – спорт, родолюбие и вдъхновение в едно!

Публикувано на 17 Feb 2026 10:39


Събитието започна с представяне на интересни факти за живота на Левски. Малките ученици припомниха значими моменти от неговия път и доказаха, че познават историята и ценят делото му. Директорът на училището г-н Емил Моллов отправи  слово, в което насърчи децата да бъдат смели, упорити и достойни наследници на Апостола. 
В състезанието участва по един представител от всеки клас. Надпреварата беше оспорвана и изпълнена с емоции. Всеки състезател имаше право на два опита, а публиката подкрепяше участниците с бурни аплодисменти

Към цялата статия »


Тенорът Цветан Нистеров дебютира на оперната сцена в Модена

Публикувано на 17 Feb 2026 10:37


Припомняме, че музикалният път на Цветан Нистеров тръгва в най-ранна детска възраст (7 години) от музикалната школа „ Звънче”, където негов първи учител и музикален педаг е Иван Казалиев. Минава през музикални училища, академия и мастеркласове в Италия, за да стигне до оперните сцени. Негов ментор и покровител е оперната прима на Русия Елена Баханова. През 2019 г. Цветан Нистеров покори публиката в родния си Велинград с концерт по покана на Катерина Мирчева, на който изпълни блестящо арии от оперната класика.
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:36



Продава апартамент 94 кв.м. на Паничките. 0897 948475.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева

Към цялата статия »


Поздрав за 7 златни сватби в Ракитово

Публикувано на 17 Feb 2026 10:35


С “валентинки” бяха изненадани и служителите на общината, ДГС, Ракитово и граждани в центъра на града. Те получиха миниатюрни  сентенции за любовта и пожелания за обич и щастие.
Темпо

Към цялата статия »


Музеят започва Програма Великден

Публикувано на 17 Feb 2026 10:34

През 2026 г. ателието ще обучава малки и големи от 16 март до 30 май. 
Музеят работи с групи и индивидуално с желаещи от цялата страна по предварителна заявка. Обучението е в рамките на един час. Материалите са осигурени от музея.
Такса за участие в ателие: 2.60 €/ 5,09 лв. 
Телефон за заявки: 0879 50 60 19 - Горанова
В събота не се провеждат ателиета.
Темпо

Към цялата статия »


Празник на духа

Публикувано на 17 Feb 2026 10:33

 – Велинград станаха част от едно незабравимо преживяване, изпълнено с музика, поезия и топли човешки емоции.
Събитието премина под знака на любовта и виното – вечни теми, вплетени в българската градска песен и лирика. Участниците и гостите се насладиха на изпълненията на група „Вела“, която с характерния си стил и отдаденост пресъздаде духа на старите градски шлагери. В програмата се включиха и приятели на формацията, които допринесоха за приятната атмосфера.
Особено вълнуващ момент бе присъствието на  потребителите на ДЦПЛУ

Към цялата статия »


10 отбора се състезаваха в турнира по баскетбол

Публикувано на 17 Feb 2026 10:31

 При юношите VIII-X клас отборите на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СУ „В. Левски“ завършиха с резултат 22:24. При юношите XI-XII клас НПГГС „Хр. Ботев“ се наложи на ПГИТ „Алеко Константинов“ с 55:17.
Първият мач на 11 февруари беше при момичетата V-VII клас, който бе и финален, защото за участие в тази група се ретгистрираха само два отбора.  В срещата тимът на ОУ „Хр. Ботев” се наложи  убедително с 14:7 на отбора на ОУ „Н.Рилски” и се класира за областния кръг на УСИ 2025/2026.
След това се играха две срещи от груповат

Към цялата статия »


Ски бегачите излъчиха победители в 8 групи

Публикувано на 17 Feb 2026 10:30

 Получи се хубава надпревара, в приятно време и перфектна организация. 
Община Велинград благодари на съдийската колегия и на домакините от хижа „Христо Смирненски“, както и на доброволците, които направиха трасетата в бягането и спускането.  Общо 88 скиориа се включиха в 44-тото общинско ски състезан ие за ветерани и ученици, а догодина очакваме повече.
Резултати по групи:
Момчета - 12 год. - 1200 м
I - Георги Алексов
II - Васил Георгиев
III - Николай Паунов
Момичета- 12 год.  - 1200 м
I - Надежда

Към цялата статия »


Първенството в областната футболна група се подновява на 28 февруари

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

В предстоящия XVI кръг велинградчани ще приемат състава на лидера „Балкан-1952“ (Варвара), когато домакините по всяка вероятност ще се появят с новите си екипи. В оставащите два мача преди плейофната фаза „Чепинец“  ще домакинстват и на  „Тракия“ от с. Мирянци, а накрая ще гостува  на „Величково“. В същото време отборът на „Драгиново“  ще гостува два пъти. Първо в с. Мирянци на „Тракия“, а после и в с. Бяга на „Чико-Бунара“. „Драгиново ще изиграе само 2 срещи, защото в последния кръг по програма почива.
Във временното

Към цялата статия »


Момчетата на ВК „Велинград волей“ с победа и загуба

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

 Следващ етап са квалификациите, информират от пресцентъра на Община Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Общински турнир по тенис на маса

Публикувано на 17 Feb 2026 10:28


Юноши 8-10 клас
1 място - ВУИ „Ангел Узунов“ 
2 място - СУ „Св. Климент Охридски“
3 място - ОУ „Христо Ботев“ Ракитово
Момичета 5 - 7 клас 
1 място - ОУ „Неофит Рилски“, гр. Костандово 
2 място - ОУ „Христо Ботев“, гр. Ракитово 
3 място - ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
Момчета 5 - 7 клас
1-во място ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
2-ро място ОУ „Христо Ботев“ гр. Ракитово 
3-то място ВУИ „Ангел Узунов“ гр. Ракитово
Темпо

Към цялата статия »


Реката заля пътя Велинград - Сърница

Публикувано на 15 Feb 2026 17:27


„Пътят Велинград-Сърница е изцяло затворен, като са на терен екипи на полицията, които спират движението с цел осигурявате на безопасност. Призовавам гражданите да не предприемат пътувания по пътя Велинград-Сърница и да използват обходния маршрут  по пътя Доспат- Батак. Информирах за кризиснаната ситуация областия управител на област Пазарджик, АПИ и кмета на Община Велинград - тъй като въпросния участък е на територията на Община Велинград. Призовах всички институции за бързи  и спешни действия, за да може час по-скоро да се п

Към цялата статия »


Училище и дарители направиха първия бюст-паметник на Васил Левски във Велинград

Публикувано на 15 Feb 2026 09:44

 Финансирането се оказва проблем, а междувременно в градинката пред  Народно читалище „Васил Левски-1904“ в кв. Каменица е поставена паметна плоча на Апостола. Това става с активното съдействие на г-жа София Ключкова и фирма „Минерали-М“.
През 2025 г., по инициатива на г-н Моллов, идеята за бюст-паметник в двора на СУ „Васил Левски“ е възродена. Идеята се превръща в реалност с огромната помощ на наши съграждани, които показват, че и в днешно време дарителството е жива и плодотворна традиция. Благодарността е към дарителите и на

Към цялата статия »


Граждански гняв и протест срещу отравянето на кучета във Велинград

Публикувано на 12 Feb 2026 12:28

 Всъщност има институции, на които плащаме да вършат точно това, но поредните отровени кучета са факт, а техните убийци все така остават под радара на въпросните институции.
Този път общественият гняв е голям, защото много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. 
Вече е създадена организация за провеждане на граждански протест, който е насрочен за неделя 15 февруари 2026 г. от 14 часа пред сгр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023