24 Apr 2025


Времена и личности

Публикувано на 24 Mar 2020 09:30

На 16 март 1922 г. в Каменица, днес квартал на Велинград, в семейството на Пею и Катерина Пееви се ражда Величка Пеева Пеева с нелегално име Пенка - деец на Работническия младежки съюз и на Българската работническа партия, участник в партизанското движение в България през годините на Втората световна война.
Времето, в което се ражда и расте Вела, е време следвоенно и време, в което светът се готви за нова световна война. Ето какво разказват историческите извори:
В света Версайската система, установена след края на Първата световна война, носи в утробата си зародиша на нови войни. Много скоро тя е подложена на ревизия. Към края на 30-те години на ХХ век Европа и светът са отново разделени. Рухват илюзиите, че със споразумения за изпълнение на „националната програма”, германската експанзия ще бъде прекратена и Хитлер „омиротворен”.
В България е приет Закон за закрила на държавата (ЗЗД), който е в сила от януари 1924 г. до октомври 1944 г. - изключително наказателен закон, изменян и допълван четири пъти. На основание на ЗЗД се забранява съществуването на всички видове организации, групи, сдружения и други, които използват нелегални структури и революционни методи за постигане на своите цели. През април 1924 г., въз основа на закона, Върховният касационен съд обявява за разтурени БКП, Партията на труда, Комунистическия младежки съюз, Общия работнически синдикален съюз и кооперация „Освобождение“, като имотите им се отнемат в полза на държавата. Впоследствие ЗЗД многократно е допълван и променян.
Образованието си Вела получава в Каменското основно училище (1929 - 1936) и в Лъдженската непълна гимназия (1936 - 1938). През есента на 1938 г. постъпва в Пазарджишката девическа гимназия, която завършва през лятото на 1941 г. През първия срок на учебната 1938/1939 г. става член на РМС, влиза в гимназиалното ръководство на организацията и работи заедно с местните активисти Костадин Старев, Димитър Караиванов, Любен Шкодров, Лазар Боснев и други. Членува в есперантското дружество „Радио“ в Пазарджик заедно с други активни комунисти и ремсисти – Стоян Танев, Стефан Шкодров, Стойо Калпазанов.
Избухва Втората световна война. На континента съществуват три центъра на сила: англо-френският блок, Германия и Съветския съюз (СССР). Тези могъщи сили влияят сериозно върху цялото развитие на България. Въздействат при формирането и провеждането на българската вътрешна и външна политика. За България изборът на съюзник има решаващо значение. От него зависи дали страната ще преживее отново национална катастрофа или най-после ще постигне своето така дългоочаквано национално единение. След дълги колебания изборът е направен. На 1 март 1941 г. правителството на Богдан Филов присъединява страната към Тристранния пакт и я въвлича в световната война като съюзник на фашистките държави. Още през 1940 г. българското правителството начева провеждането на антидемократична вътрешна политика. През април Народното събрание гласува Закон за гражданската мобилизация, чрез който страната се присъединява към тежките условия на войната. С този закон силно се ограничават гражданските права и свободи. Въвежда се купонна система, ограничаваща вътрешната консумация в полза на производството на повече храни за износ, предимно за Германия. По подобие на хитлеристите българските властници започват да прокарват фашистки закони: Закон за защита на нацията, Закон за организиране на българската младеж. Създаването на организацията „Бранник” е в противоречие с демократичните традиции на българския народ и предизвиква стотици протести до Народното събрание.
Появата и разрастването на въоръжената съпротива се използва като повод за промени в законодателството. Новото допълнение към Закона за защита на държавата предвижда смъртно наказание. Полицейски терор е наложен в цялата страна.
През есента на 1941 г. Вела Пеева се записва за студентка по педагогика, а през 1942 г. се прехвърля да учи география в Софийския университет. Посещава лекциите на Димитър Михалчев. Активистка е и на Българския общ народен студентски съюз - участва в комунистическата студентска демонстрация пред Народния театър на 8 декември 1941 г., прераснала в сблъсъци с полицията и антикомунисти. От пролетта на 1942 до април 1943 г. Вела Пеева е привлечена от Емил Марков за сътрудник на Централната военна комисия при Централния комитет на БРП, прераснала в Главен щаб на така наречената Народоосвободителната въстаническа армия (НОВА) - нелегална партизанска организация на комунистическото движение в България по време на Втората световна война от март 1943 г. до 9 септември 1944 г.
През пролетта на 1942 г. по инициатива на Вела Пеева група младежи (Гера Пеева, Георги Шулев, Крум Гинчев, Стоил Гълъбов, Пейо Бозов, Яко Й. Молхов), членове на бойната група на РМС в Каменица, започват да издават нелегалния вестник „Просветител“.
Антифашисткото движение в България е част от общата борба на демократичните сили в Европа и света срещу най-престъпното социално-политическо явление на ХХ век - фашизма. В тази борба главната, решаваща сила образуват държавите от антихитлеристката коалиция. Присъединяването на България към Тристранния пакт изостря политическото напрежение в страната. То обаче не води до въоръжен сблъсък между противоречащите сили. Страната не е окупирана и запазва редица основни характеристики на своята държавност и суверенитет. Съществуват възможности за наистина трудна, но легална борба срещу прогерманската политика на режима. Върху политическите сили в България особено силно действа Пактът за ненападение между Съветският съюз и Германия. След 22 юни 1941 г. международната обстановка се променя радикално. Нападението на Германия срещу Съветския съюз изправя пред смъртна заплаха целия демократичен свят. Започва процес на бързо консолидиране на всички антифашистки сили. Най-решителна позиция срещу хитлеристка Германия и нейните съюзници в България заема Българската комунистическа партия (БКП). Още на 22 юни 1941 г. Централният комитет на БКП излиза с позив, в който призовава българският народ ”да не допусне по никакъв начин използването на своята земя и своята войска за разбойническите цели на германския хитлеризъм”. Два дни след този позив комунистите поемат курс към въоръжена борба. През първата година въоръжената съпротива се изразява в създаването на бойни групи и партизански чети. Те организират подпалването на складове с горива, вършат саботажи по гари и предприятия, унищожават хитлеристи, полицаи, агенти...
На 27 април 1943 г. Вела Пеева, заедно със сестра си Гера, минава в нелегалност като партизанка в отряд „Антон Иванов“. На 15 ноември 1943 г. в лагера пристига заповед партизаните от Чепинско да се обособят в отделна военна единица в рамките на Трета Пазарджишка въстаническа оперативна зона под общото командване на Методи Шатаров. В началото на декември 1943 г. в лагера край река Баталач е проведено събрание с участието на 15 партизани, на което четата получава името „Братя Кръстини“. Избрано е и ръководство: командир - Атанас Семерджиев, политкомисар - Манол Велев, отговорник за агитацията и пропагандата - Вела Пеева, домакин - Никола Божанов.
През последната седмица на март 1944 г. четирима партизани – Атанас Семерджиев, Иван Пандев, Вела Пеева и Стойо Калпазанов тръгват към Лъджене и Каменица. Целта им е да намерят и приберат в четата група от други четирима партизани – Никола Божанов, Крум Гинчев, Стоил Гълъбов и Георги Шулев, които от доста време са в Каменския балкан и не знаят за смяната на лагера. На 26 март привечер групата се разделя – Семерджиев и Пандев остават край Лъджене, а Пеева и Калпазанов тръгват към гората над учителския санаториум, където трябва да се състои срещата с групата на Божанов. Вечерта от насрочените две срещи с лъдженските им ятаци се състояла само едната, другата се проваля. Причината разбират от дошлия при тях младеж – Пеева и Семерджиев са предадени от свекъра и девера на голямата сестра на Вела. Сутринта Пеева и Калпазанов решават да се оттеглят към планината. Към 6 часа под Хасковските колонии пристига жандармерия. Друга рота тръгва от Каменица. Пеева и Калпазанов се изкачват по пътеката към Мечешките скали. Жандармеристите ги забелязват и обстрелват. Калпазанов е ранен от граната и заловен, а Пеева успява да избяга. Всички опити да се установи връзка с партизанската чета обаче остават напразни поради засилената полицейска блокада на селото. Вела Пеева напуска Каменица и се укрива в планината в продължение на повече от месец. Изкарва сама 37 дена ранена, гладна, премръзнала и без очила при нейното силно късогледство. В самото начало на май времето застудява и отново завалява сняг. На 3 май жандармерията започва да претърсва гората. В 9 часа ротите от връх Арапчал се спускат и претърсват надолу. Жандармеристите, водени от Иван Божков, приближават местността Бялата скала, където е Вела Пеева. Обкръжават я и тя стреля, докато има патрони, след което се самоубива. Командирът на ловната дружина майор Иванов заповядва да донесат отрязаната й главата в щаба…
Вела остава завинаги на Бялата скала на двадесет и две години.
През 1948 година трита села – Каменица, Лъджене и Чепино се обединяват в едно селище – Велинград. Един нов град с име на момиче. Мемориална експозиция „Вела Пеева“ – патрон на Велинград, е подредена в родната й къща. Паметно място в Исторически музей-Велинград, съхранило спомена за личности и събития от по-новата история на България и Чепинския край. Музейната експозиция, посветена на смелостта и героизма на 22-годишната девойка, ни разкрива не само моменти от нейния живот, но и събитията в годините преди и по време на Втората световна война в Северозападните Родопи. Акцент в експозицията са документалното наследство и реликвите от това време, съхранени във фонда на музея.
Екатерина Пейчинова, уредник в Исторически музей - Велинград

Мемориална експозиция „Вела Пеева” в Исторически музей-Велинград

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023