

Българско пещерно дружество Ракитово отчете най-успешната си година
Публикувано на 31 Mar 2020 09:18
На 27 март Българско пещерно дружество - Ракитово проведе своето редовно годишно отчетно събрание по необичаен начин. Заради извънредното положение пещерняците се “събраха” и заседаваха онлайн, а отчетът за 2019 г. бе на разположение в социалните мрежи.
Основната оценка в отчета е, че 2019 е една от най-успешните във всички направления на дейността на БПД Ракитово, което вече е самостоятелно сдружение с ново наименование Българско пещерно дружество Ракитово. Ще посочим част от доказателствата за успеха. И без колебание ще започнем с работата за обучение на млади пещерняци.
Клуб “Млади пещерняци” - залог за бъдещето на пещерното дело в Ракитово
На база договор за партньорство между БПД Ракитово и ИСУ „Св. Климент Охридски“ Ракитово, през януари 2019 г. бе създаден ученически клуб - „Планинарство и пещерно дело“. Целта му е да покаже на децата познания и умения за планините и пещерите у нас и в чужбина и да наложи една приемствена линия от обучени млади пещерняци в БПД Ракитово.
В обучението участват деца и младежи на възраст от 10 до 16 години. През март, под ръководството на Ангел Гагов, младите пещерняци от БПД Ракитово и ТД „Купена“ Пещера проведоха еднодневен открит урок за проникване в отвесни пещери и посетиха пещера „Снежанка“. Обучението продължи с тренировки по скалния полигон в местността „Бърдо“ – Техника на единичното въже и връзване на основни възли. През април проведоха съкратен курс „Млад пещерняк“ в гр. Враца и околностите му. Доста напредналите в знанията „Млади пещерняци“ от ИСУ „Св. Климент Охридски“ участваха в обучението на свой връстници от врачанската езикова гимназия „Йохан Екзарх“. През май в района на ракитовския карст се проведе двудневно обучение от модул „Картиране“ към курс „Пещерняк“.
От 6 до 9 юни Ракитово е домакин на традиционната пещерна проявя от календарния план на БПД, насочена към обучение на деца и младежи. Наред с теорията обучението включва и практическа част: изготвяне на карта на пещера, движение по въжето, преход и запознаване на учениците с географията и пещерите в района („Водната“, „Властелина“, „Чокура“, „Обиталището“, „Бундевата“ , „ Заревата“), долекарска помощ, нощен преход до пещера „Под калето“ и проникване в нея.
През август младите пещерняци на БПД Ракитово Добромира Зарева, Кристиян Делиев и Ивайло Найдов взеха участие в Първото международно състезание за ученици “Карстът“ по международен проект, организиран от Българска академия на науките. Младежите представиха есе на тема „Една различна гледна точка“.
През 2019 г. бяха активни и заниманията по спелеология за ученици 4 – 8 клас „Проникване в пещера Спропадналото“. 35 деца се запознаха с това как се образуват пещерите, колко са дълбоки или дълги, какви животинки живеят вътре в тях, как да ги пазим и как да пазим себе си докато сме вътре. Добромира Зарева, Ивайло Найдов, Кристиян Делиев и Тодор Марков взеха активно участие във фестивала, участваха във водолазния открит урок за ученици, в състезанието за купа „Петър Атанасов“ (катерене по изкуствена стена), изгледаха множество филми и презентации, успяха да се запознаят с част от гостуващите звезди и се сприятелиха с френския пещерен водолаз Франк Васьор.
Популяризирането на пещерното дело
През изминалата година сдружението имаше множество обществени прояви, свързани с популяризирането на пещерното дело и пещерите в Ракитово. Наред с многобройните интервюта за първи път бе направена и фотоизложба за 90-годишнината на пещерното дело в Ракитово (изложбата трябваше да гостува от 10 април 2020 г. във Велинград, но заради ограниченията на извънредното положение най-вероятно ще бъде отложена за по-подоходящ момент).
На 18.03.2019г. БПД Ракитово отбеляза „90 години организирано пещерно движение в България“, с ретро фото изложба, която бе изложена пред сградата на община Ракитово, а след това и в ИСУ „Св. Климент Охридски“ и в НЧ “Просвета-1919” в Костандово по случай неговия юбилей.
През юли започна разчистването на помещението, предвидено за „Музей на пещерите и пещерното дело в Ракитово“. Преди това бе подписан договор за наем между РПК „Стефан Добрев“ и БПД Ракитово за помещението на бъдещия музей.
През ноември се проведе Международният фестивал на планинарското кино „Банско филм- фест 2019“. Фестивалът бе открит с ретро фото изложбата„ 90 години организирано пещерно движение в България“ – история на БПД клон Ракитово. БПД Ракитово участва и с щанд, в който се продаваха календари за 2020г., направени от „Младите пещерняци. Благодарности към Дуейн Доран за помощта при изработването на календарите, рекламния клип за тях и фейсбук страницата на БПД Ракитово.
Участие в пещерни форуми
На 18 март 2019 г. делегация от пещерняци и млади пещерняци от Ракитово участва в голямото събитие – честването на „90 години организирано пещерно дело в България“, проведено в аулата на Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
През септември пещерняците на БПД Ракитово Ангел Гагов и Нора Гагова участваха в големия европейски форум „Евроспелео 2019“ – България.
Експедиционна дейност
От 9 до 15 май 2019 г. БПД проведе единадесетата поредна международна експедиция в полуостров Атон. Участваха: Алексей Жалов – ръководител на експедицията, С. Попов – Русе, Стойчо Зарев – Ракитово, Й. Йорданов – София и Й. Каракирис – председател на гръцката федерация по спелеология. Бяха проучени четири нови пещери, с които общия брой на изследваните обекти достигна 222.
През юни се проведе 10-дневна археологическа експедиция в най–високо разположеното пещерно светилище в България - „Харамийската пещера“ в с. Триград, организирана от НАИМ – БАН с главен ръководител Борислав Борисов. Добре сработеният екип от Петя Василева, Иван Иванов, Христина Вълканова – археолози и Стойчо Зарев – пещерняк направиха редица открития, между който керамични прешлени, керамични идоли, антични монети, метална втулка, намерена под 10-сантиметрова калцитна кора и 4-5 миниатюрни сребърни маниста. Последните след датировка се оказаха направени от най-старото обработваемо сребро в Европа.
През август БПД Ракитово взе участие в тридневна пещерна експедиция, организирана от ПК – Мрак в етрополския балкан, като с общи усилия се отвори една нова и дълбока пещера „Студен вятър“.
От 13 до 15 септември се състоя „Terra Bessica 2019“ – традиционна национална пещерна експедиция в района на Ракитово, която е част от календарния план на БПД. Участваха 30 пещерняци от 9 организации. Екип на пловдивския клуб „Пълдин“ успя да преодолее сифона, намиращ се на долния етаж на пещера „Лепеница“, на разстояние на около 500 метра от входа на пещерата. Проникването на водолаз след сифона ни разкри нова галерия наситена с красиви вторични пещерни образувания и форми, който продължават много навътре.
Открития за 2019 г.
Който търси намира! Тази максима ни водеше през годината, направихме усилия и резултатът не закъсня, отчитат пещерняците от Ракитово.
На 16.06.2019 г. група от млади пещерняци и членове на БПД Ракитово при теренен обход в търсене на нови дупки и входове на пещери в района на местност „Димов чарк“ или десният бряг на река „Долдорана“ попадат на нова пещера. „Пещерата на Магда“ е суха, с дължина около десетина метра, с вход висок около метър и ширина на галерията около 60-70 сантиметра.
На 12.10.2019 г. късно вечерта, след многократно разчистване от натрупани каменни блокове, в нови части на пещерата “Ледникът” влизат Валентин Тодоров, Ангел Гагов и Стойчо Зарев. Открита е много красива галерия, наситена с вторични пещерни образувания. Височината на галерията е около 10 метра, ширината около 6 метра, а дължината около 100 метра. В двата края на галерията има блокажи от големи каменни блокове. Пещерата „Ледникът“ е открита на 05.05.2015 г. от Алексей Жалов, Ваньо Гьорев, Муса Еюпов и Стойчо Зарев. През декември се извършва планирана работа в новооткритите части на пещера „Ледникът“. Първопроходците Ангел Гагов и Иван Кафеджиев успяват да влезнат в нови части на главната галерия след блокажа, която е още по-красива и по–богата на пещерни образувания. Дължината и е около 80 метра, а ширината около 6 метра, в предния край на галерията също има огромен блокаж. Обособено е трасе, по което да се минава с помощта на ограничителни ленти. В работата участват Добромира Зарева, Иван Кафеджиев, Петър Гагов, Кристиян Делиев, Здравко Цинцев, Дуейн Доран и Стойчо Зарев. Работна група от пещерняци и млади пещерняци поставят на входа на пещера „Ледникът“ циментова тръба и метална решетка, която се заключва. По този начин пещерата е затворена и посещенията в нея ще бъдат контролирани, както бе гласувано на събрание на БПД Ракитово.
“С общи усилия отхвърлихме доста работа и емоции в това, което ни привлича и харесвал. Още много остава да се доработва в различни насоки на нашата работа, посоката за действие я имаме, има и ентусиасти. Благодарим на всички, които подкрепиха общите стремежи и усилия.”, обобщават Стойчо Зарев, Дуейн Доран и Стимка Мирова от Управителния съвет на БПД Ракитово.
Темпо
Основната оценка в отчета е, че 2019 е една от най-успешните във всички направления на дейността на БПД Ракитово, което вече е самостоятелно сдружение с ново наименование Българско пещерно дружество Ракитово. Ще посочим част от доказателствата за успеха. И без колебание ще започнем с работата за обучение на млади пещерняци.
Клуб “Млади пещерняци” - залог за бъдещето на пещерното дело в Ракитово
На база договор за партньорство между БПД Ракитово и ИСУ „Св. Климент Охридски“ Ракитово, през януари 2019 г. бе създаден ученически клуб - „Планинарство и пещерно дело“. Целта му е да покаже на децата познания и умения за планините и пещерите у нас и в чужбина и да наложи една приемствена линия от обучени млади пещерняци в БПД Ракитово.
В обучението участват деца и младежи на възраст от 10 до 16 години. През март, под ръководството на Ангел Гагов, младите пещерняци от БПД Ракитово и ТД „Купена“ Пещера проведоха еднодневен открит урок за проникване в отвесни пещери и посетиха пещера „Снежанка“. Обучението продължи с тренировки по скалния полигон в местността „Бърдо“ – Техника на единичното въже и връзване на основни възли. През април проведоха съкратен курс „Млад пещерняк“ в гр. Враца и околностите му. Доста напредналите в знанията „Млади пещерняци“ от ИСУ „Св. Климент Охридски“ участваха в обучението на свой връстници от врачанската езикова гимназия „Йохан Екзарх“. През май в района на ракитовския карст се проведе двудневно обучение от модул „Картиране“ към курс „Пещерняк“.
От 6 до 9 юни Ракитово е домакин на традиционната пещерна проявя от календарния план на БПД, насочена към обучение на деца и младежи. Наред с теорията обучението включва и практическа част: изготвяне на карта на пещера, движение по въжето, преход и запознаване на учениците с географията и пещерите в района („Водната“, „Властелина“, „Чокура“, „Обиталището“, „Бундевата“ , „ Заревата“), долекарска помощ, нощен преход до пещера „Под калето“ и проникване в нея.
През август младите пещерняци на БПД Ракитово Добромира Зарева, Кристиян Делиев и Ивайло Найдов взеха участие в Първото международно състезание за ученици “Карстът“ по международен проект, организиран от Българска академия на науките. Младежите представиха есе на тема „Една различна гледна точка“.
През 2019 г. бяха активни и заниманията по спелеология за ученици 4 – 8 клас „Проникване в пещера Спропадналото“. 35 деца се запознаха с това как се образуват пещерите, колко са дълбоки или дълги, какви животинки живеят вътре в тях, как да ги пазим и как да пазим себе си докато сме вътре. Добромира Зарева, Ивайло Найдов, Кристиян Делиев и Тодор Марков взеха активно участие във фестивала, участваха във водолазния открит урок за ученици, в състезанието за купа „Петър Атанасов“ (катерене по изкуствена стена), изгледаха множество филми и презентации, успяха да се запознаят с част от гостуващите звезди и се сприятелиха с френския пещерен водолаз Франк Васьор.
Популяризирането на пещерното дело
През изминалата година сдружението имаше множество обществени прояви, свързани с популяризирането на пещерното дело и пещерите в Ракитово. Наред с многобройните интервюта за първи път бе направена и фотоизложба за 90-годишнината на пещерното дело в Ракитово (изложбата трябваше да гостува от 10 април 2020 г. във Велинград, но заради ограниченията на извънредното положение най-вероятно ще бъде отложена за по-подоходящ момент).
На 18.03.2019г. БПД Ракитово отбеляза „90 години организирано пещерно движение в България“, с ретро фото изложба, която бе изложена пред сградата на община Ракитово, а след това и в ИСУ „Св. Климент Охридски“ и в НЧ “Просвета-1919” в Костандово по случай неговия юбилей.
През юли започна разчистването на помещението, предвидено за „Музей на пещерите и пещерното дело в Ракитово“. Преди това бе подписан договор за наем между РПК „Стефан Добрев“ и БПД Ракитово за помещението на бъдещия музей.
През ноември се проведе Международният фестивал на планинарското кино „Банско филм- фест 2019“. Фестивалът бе открит с ретро фото изложбата„ 90 години организирано пещерно движение в България“ – история на БПД клон Ракитово. БПД Ракитово участва и с щанд, в който се продаваха календари за 2020г., направени от „Младите пещерняци. Благодарности към Дуейн Доран за помощта при изработването на календарите, рекламния клип за тях и фейсбук страницата на БПД Ракитово.
Участие в пещерни форуми
На 18 март 2019 г. делегация от пещерняци и млади пещерняци от Ракитово участва в голямото събитие – честването на „90 години организирано пещерно дело в България“, проведено в аулата на Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
През септември пещерняците на БПД Ракитово Ангел Гагов и Нора Гагова участваха в големия европейски форум „Евроспелео 2019“ – България.
Експедиционна дейност
От 9 до 15 май 2019 г. БПД проведе единадесетата поредна международна експедиция в полуостров Атон. Участваха: Алексей Жалов – ръководител на експедицията, С. Попов – Русе, Стойчо Зарев – Ракитово, Й. Йорданов – София и Й. Каракирис – председател на гръцката федерация по спелеология. Бяха проучени четири нови пещери, с които общия брой на изследваните обекти достигна 222.
През юни се проведе 10-дневна археологическа експедиция в най–високо разположеното пещерно светилище в България - „Харамийската пещера“ в с. Триград, организирана от НАИМ – БАН с главен ръководител Борислав Борисов. Добре сработеният екип от Петя Василева, Иван Иванов, Христина Вълканова – археолози и Стойчо Зарев – пещерняк направиха редица открития, между който керамични прешлени, керамични идоли, антични монети, метална втулка, намерена под 10-сантиметрова калцитна кора и 4-5 миниатюрни сребърни маниста. Последните след датировка се оказаха направени от най-старото обработваемо сребро в Европа.
През август БПД Ракитово взе участие в тридневна пещерна експедиция, организирана от ПК – Мрак в етрополския балкан, като с общи усилия се отвори една нова и дълбока пещера „Студен вятър“.
От 13 до 15 септември се състоя „Terra Bessica 2019“ – традиционна национална пещерна експедиция в района на Ракитово, която е част от календарния план на БПД. Участваха 30 пещерняци от 9 организации. Екип на пловдивския клуб „Пълдин“ успя да преодолее сифона, намиращ се на долния етаж на пещера „Лепеница“, на разстояние на около 500 метра от входа на пещерата. Проникването на водолаз след сифона ни разкри нова галерия наситена с красиви вторични пещерни образувания и форми, който продължават много навътре.
Открития за 2019 г.
Който търси намира! Тази максима ни водеше през годината, направихме усилия и резултатът не закъсня, отчитат пещерняците от Ракитово.
На 16.06.2019 г. група от млади пещерняци и членове на БПД Ракитово при теренен обход в търсене на нови дупки и входове на пещери в района на местност „Димов чарк“ или десният бряг на река „Долдорана“ попадат на нова пещера. „Пещерата на Магда“ е суха, с дължина около десетина метра, с вход висок около метър и ширина на галерията около 60-70 сантиметра.
На 12.10.2019 г. късно вечерта, след многократно разчистване от натрупани каменни блокове, в нови части на пещерата “Ледникът” влизат Валентин Тодоров, Ангел Гагов и Стойчо Зарев. Открита е много красива галерия, наситена с вторични пещерни образувания. Височината на галерията е около 10 метра, ширината около 6 метра, а дължината около 100 метра. В двата края на галерията има блокажи от големи каменни блокове. Пещерата „Ледникът“ е открита на 05.05.2015 г. от Алексей Жалов, Ваньо Гьорев, Муса Еюпов и Стойчо Зарев. През декември се извършва планирана работа в новооткритите части на пещера „Ледникът“. Първопроходците Ангел Гагов и Иван Кафеджиев успяват да влезнат в нови части на главната галерия след блокажа, която е още по-красива и по–богата на пещерни образувания. Дължината и е около 80 метра, а ширината около 6 метра, в предния край на галерията също има огромен блокаж. Обособено е трасе, по което да се минава с помощта на ограничителни ленти. В работата участват Добромира Зарева, Иван Кафеджиев, Петър Гагов, Кристиян Делиев, Здравко Цинцев, Дуейн Доран и Стойчо Зарев. Работна група от пещерняци и млади пещерняци поставят на входа на пещера „Ледникът“ циментова тръба и метална решетка, която се заключва. По този начин пещерата е затворена и посещенията в нея ще бъдат контролирани, както бе гласувано на събрание на БПД Ракитово.
“С общи усилия отхвърлихме доста работа и емоции в това, което ни привлича и харесвал. Още много остава да се доработва в различни насоки на нашата работа, посоката за действие я имаме, има и ентусиасти. Благодарим на всички, които подкрепиха общите стремежи и усилия.”, обобщават Стойчо Зарев, Дуейн Доран и Стимка Мирова от Управителния съвет на БПД Ракитово.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023