

Малцина смели граждани критикуваха увеличението на данъците
Публикувано на 09 Jun 2020 09:26
В „удобно“ за гражданите време – 10 часа на 3 юни, сряда, в голямата зала на Община Велинград се проведе обществено обсъждане на Плана за финансово оздравяване на общината. Обсъждането започна без да се води протокол и без да се обяви регламент за изказванията, не стана ясно и дали и как се прави запис на изказванията.
Въпреки разгорещеното обсъждане на темата за предстоящото вдигане на данъците в социалните мрежи, в залата присъстваха само десетина граждани. В същото време имаше необичайно висок брой общински съветници от почти всички политически сили, а практиката от всички обществени обсъждания през последните години е красноречива – съветници идват много рядко.
Обсъждането бе открито от Атанас Палигоров, заместник-кмет по финансите, който обясни, че Велинград е сред общините с финансови затруднения според критериите на Закона за публичните финанси и общината е длъжна да изготви оздравителен план. Той каза, че са наследили общината с близо 23 милиона лева задължения и през последните 5 години са работили изключително трудно, защото от 2016 г. голяма част от сметките на общината са запорирани от кредитори и парите отиват по сметките на частни съдебни изпълнители. Въпреки това Община Велинград не спря да работи и да изпълнява многобройните си функции, а сега заедно и балансирано трябва да излезем от тежкото финансово положение, допълни зам.-кметът.
Основните параметри на Плана за финансово оздравяване представи Виолета Благова-Дамова, директор „Финанси, счетоводство и бюджет“ в ОА. Тя също припомни причините за състоянието на общинските финанси и положените усилия, довели до постигане на споразумения за доброволно изплащане по запорите. В началото на 2020 г. е имало положителни сигнали по отношение на постъпленията в общинската хазна, но обявяването на извънредно положение през март заедно с данъчната ваканция и завишените разходи, отново са влошили финансовото положение.
Предлаганията оздравителен план е за периода юни 2020 – декември 2022 г. Той включва редица мерки, които общината трябва да предприеме. Сред по-важните са: подобряване на събираемостта на местните данъци и такси поне до средната за страната; по-добро управление на ресурсите на общината; оптимизация на структурата на Общинска администрация; ограничаване на капиталовите разходи само до размера на държавната субсидия и др. Основната мярка е увеличаване на ставките за данъците върху недвижимите имоти, превозните средства, отпадъците, на туристическия данък, таксите за детска градина и др. Според плана те трябва да се повишат с 25% през 2021 г. и с нови 25% през 2022 г. За да може общината да работи нормално, планът предвижда рефинансиране на съществуващия дълг – теглене на нов кредит.
„Състоянието никак не е добро, мерките са задължителни и трябва да бъда предприети сега, не можем да отлагаме“, обобщи Атанас Палигоров и допълни, че направените сега корекции на данъци и такси ще влязат в сила не веднага, а през следващата година.
Пламен Мавров поиска повече яснота какъв е бил наследеният дълг през 2015 г. и какъв е сега. Зам.-кметът отговори, че и през 2015, и сега дългът е 23 милиона лева. Положително е, че през периода финансите на общинана са били стабилизирани и е спряно пропадането, а през 2017 г. дългът е бил намален с 3 милиона лева. Ако сега не вземем мерки, очакванията са през 2020 г. да задлъжнеем с още 1.5 милиона лева. Стандартът на живот се вдигна неимоверно, а общинските цени са от преди 10 години, каза г-н Палигоров.
Александър Даскалов зададе въпрос какви конкретни мерки за намаляване на разходите ще предприеме общината. Кметът Костадин Коев отговори, че това е тежък момент, но фонд работна заплата трябва да намалее с 450 000 лева годишно. До момента са съкратени 23 служители, но не е достатъчно и отново ще има съкращения. Това е непопулярна мярка, но ще има обществено напрежение, ако увеличаваме данъците при раздут щат, каза кметът.
Друго питане от Ал. Даскалов бе защо е нужно да се увеличава такса смет. Почистването на Велинград е на добро ниво, но задълженията на общината към фирмата „КМД“ са над 1 милион лева, отговори Ат. Палигоров. Голяма част от приходите за такса смет отиват за отчисления към РИОСВ, които всяка година се увеличанат и през 2021 г. ще са над 1 милион лева. План-сметката за чистотата е една от най-ниските в България, допълни кметът К. Коев.
Кметът Костадин Коев обърна внимание, че плавното вдигане на местните данъци и такси, което не е направено в община Велинград, сега трябва да се случи на един път. Ако хората искат общината да функционира нормално и да бъдат удовлетворени всичките им претенции за ред, чистота, озеленяване, сигурност, инфраструктура и др., това минава през увеличение на приходите и контрол на разходите в общината. „Натрупаните задължения ще ги влачим още 10 години. Месечната вноска към кредиторите е 300 000 лева, като лихвите продължават да се трупат. Затова правилният път е рефинансиране на дълга с нов кредит за 15-16 милиона лева“, каза кметът и обобщи: „Къса ни е чергата!“.
Гражданка зададе поредица от въпроси, свързани с финансите на общината по различни теми: наемите за строителна техника, кой плаща тока за билбордовете и каква е събираемостта за техните наеми, колко са гражданските договори в общината, как се ползва без наем общинска земя в района на Грънчарица и др. Ат. Палигоров отсече, че в общината има толкова граждански договори, колкото са необходими и няма излишни хора. Кметът К. Коев отговори, че земята в м. Грънчарица ще се отдаде под наем след като се обособи санитарно-охранителна зона, но защо се ползва и в момента не стана ясно. Същата гражданка попита защо служебните коли на общината се ползват и за лични цели и какви са разходите за адвокатски хонорари. Зам.-кметът не прие критиките за служебните коли и каза, че без юристи “ще ни вземат общината”.
Как повишаването на данъците ще повиши тяхната събираемост и какви мерки ще се вземат за губещите общински предприятия, попита Тодор Китов. В същата посока бе и въпросът на Ангел Минчев защо общината не прави нищо по отношение на Закрития плувен басейн, който работи на загуба. На помощ на общинското ръководство се притече Екатерина Каферинова, която припомни, че общината и ОП „СИП-ТИЦ“ имат и социални функции и че на басейна тренират над 100 деца. „Ако сега не вдигнем данъците с 25%, ще дойде време да ги вдигаме с 50%. Всички трябва да платим, ако искаме нещата да вървят напред. Основното е да намерим баланса“, каза съветничката, а А. Минчев я атакува, че се грижи за печалбите на собствения си плаж.
В изказването си Ангел Манолов, който обясни, че е дошъл не като хотелиер, а като гражданин, напомни, че планираните мерки могат да имат обратен ефект и да се върнат като бумеранг срещу тези, които ги предлагат. Няма да увеличаваме данъците сега, когато е трудно за всички, а от началото на 2021 г., когато се надяваме всичко да е в предишните нива, отговори кметът Коев. Ангел Манолов направи предложение общината да поръча проучване сред хората, за да види какво е тяхното мнение. Той призова ОА да даде цифри, с които ясно да покаже каква сума за данъци ще трябва да плати едно семейство след увеличението. Г-н Манолов напомни, че Велинград има още много потенциални възможности и те трябва да бъдат добре огледани, но всичко да става прозрачно и да е ясно къде отива всеки лев.
От името на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ Цвета Андонова огласи тяхното официално становище. От СХР са за подобряване събираемостта на туристическия данък, но на този етап не подкрепят неговото увеличаване с 25%. Велинград е туристически център и затова Туристическият информационен център трябва да остане, каза г-жа Андонова.
Емоционално бе изказването на Митра Чопева, която попита ръководството на общината защо взима повече заеми, отколкото може да плаща. И още: „Има хотели, които ползват минерална вода, но те не плащат, а ще дерете кожи от нас?! След като не можете да се справите с този бюджет, напускайте всички партии. Всички съветници си оправихте хотели, магазини, басейни, така че трябва да работите без пари за Велинград. Няма конкурси, не се слагат кадърни хора, а само по партийна линия да взимат заплати. В общинската болница ще ходят на Тайланд, а ние сме без пари за зъби и очила. Мога ли аз с песнията си да отида на театър, на кино, на почивка – не мога, ако не ходя да чистя в Гърция. Общината е като едно семейство с бюджет, но не си управлявате добре семейството! Без увеличение на данъците!“
Последна взе думата София Ключкова, която каза: „Велинград трябва да се събуди и много неща трябва да се променят. Във Велинград има много страх – за живота, за бизнеса, за мястото в обществото. Чергата, за която говори кметът, се дърпа на всички страни.“ Тя се обърна пряко към кмета К. Коев и му напомни, че за втория си мандат е получил много по-голямо доверие от хората, но не чува какво му говорят те. „Не случайте само Общинският съвет, защото много често той е виновен за проблемите на хората“, посъветва г-жа Ключкова. Основният недостатък е, че се работи на партийна основа и на общественото обсъждане са дошли съветниците, които са задължени от партиите, но ги няма гражданите. София Ключкова препоръча кметът Коев да потърси отговорност от виновниците за финансовия колапс и да го направи настоятелно пред институциите. Тя изтъкна, че в ОА има много неквалифицирани служители и попита защо общината няма ландшафтен архитект. Колко глобихте фирмата, която беше започнала да строи училището в Биркова без основи, колко са неизплатените суми за Клептуза, защо не се събират пари за неправилно паркиране по булеварди и тротоари? Към тази поредица от въпроси С. Ключкова направи предложение да се плаща такса за детска градина и за дните, в които детето не посещава по желание на родителите. По време на цялото нейно изказване част от съветниците прекъсваха и нервничиха, забравяйки, че не са на сесия и нямат право да ограничават изказването, а най-много се „отличи“ с поведението си съветникът Александър Даскалов.
Ден по-късно се състоя редовната пресконференция на кмета К. Коев. На въпрос на „Темпо“ дали часът и денят на общественото обсъждане бяха добре избрани, той на свой ред попита дали е трябвало да се направи в 12 часа в неделя. Кметът заяви, че има грешки в организацията, но е доволен от обсъждането и особено от адекватното предложение на Ангел Манолов общината да представи в цифри какво се крие зад предлаганото увеличение на данъците с 25%. Според кмета необичайното присъствие на толкова много съветници се дължи на това, че е е дошло време за непопулярни мерки. Във връзка с наше питане той пое ангажимент общината да даде информация точно какви са били задълженията в края на 2015 г. Така че темата, важна за всеки жител на общината, ще бъде с продължение.
Елена Баева
Кога за последно са увеличавани данъците в община Велинград
След запитване от “Темпо” от Община Велинград дадоха информация кога за последен път са увеличавани местните данъци. Ето справката, която ни бе предоставена:
Туристически данък - последно променян през 2011 г.
Данък придобивания - 2010 г.
Патентен данък - 2008 г.
Данък върху наследство - 2008 г.
Данък върху недвижими имоти - 2015 г.
Данък върху превозни средства - 2016 г.
Такса битови отпадъци - 2017 г.
Въпреки разгорещеното обсъждане на темата за предстоящото вдигане на данъците в социалните мрежи, в залата присъстваха само десетина граждани. В същото време имаше необичайно висок брой общински съветници от почти всички политически сили, а практиката от всички обществени обсъждания през последните години е красноречива – съветници идват много рядко.
Обсъждането бе открито от Атанас Палигоров, заместник-кмет по финансите, който обясни, че Велинград е сред общините с финансови затруднения според критериите на Закона за публичните финанси и общината е длъжна да изготви оздравителен план. Той каза, че са наследили общината с близо 23 милиона лева задължения и през последните 5 години са работили изключително трудно, защото от 2016 г. голяма част от сметките на общината са запорирани от кредитори и парите отиват по сметките на частни съдебни изпълнители. Въпреки това Община Велинград не спря да работи и да изпълнява многобройните си функции, а сега заедно и балансирано трябва да излезем от тежкото финансово положение, допълни зам.-кметът.
Основните параметри на Плана за финансово оздравяване представи Виолета Благова-Дамова, директор „Финанси, счетоводство и бюджет“ в ОА. Тя също припомни причините за състоянието на общинските финанси и положените усилия, довели до постигане на споразумения за доброволно изплащане по запорите. В началото на 2020 г. е имало положителни сигнали по отношение на постъпленията в общинската хазна, но обявяването на извънредно положение през март заедно с данъчната ваканция и завишените разходи, отново са влошили финансовото положение.
Предлаганията оздравителен план е за периода юни 2020 – декември 2022 г. Той включва редица мерки, които общината трябва да предприеме. Сред по-важните са: подобряване на събираемостта на местните данъци и такси поне до средната за страната; по-добро управление на ресурсите на общината; оптимизация на структурата на Общинска администрация; ограничаване на капиталовите разходи само до размера на държавната субсидия и др. Основната мярка е увеличаване на ставките за данъците върху недвижимите имоти, превозните средства, отпадъците, на туристическия данък, таксите за детска градина и др. Според плана те трябва да се повишат с 25% през 2021 г. и с нови 25% през 2022 г. За да може общината да работи нормално, планът предвижда рефинансиране на съществуващия дълг – теглене на нов кредит.
„Състоянието никак не е добро, мерките са задължителни и трябва да бъда предприети сега, не можем да отлагаме“, обобщи Атанас Палигоров и допълни, че направените сега корекции на данъци и такси ще влязат в сила не веднага, а през следващата година.
Пламен Мавров поиска повече яснота какъв е бил наследеният дълг през 2015 г. и какъв е сега. Зам.-кметът отговори, че и през 2015, и сега дългът е 23 милиона лева. Положително е, че през периода финансите на общинана са били стабилизирани и е спряно пропадането, а през 2017 г. дългът е бил намален с 3 милиона лева. Ако сега не вземем мерки, очакванията са през 2020 г. да задлъжнеем с още 1.5 милиона лева. Стандартът на живот се вдигна неимоверно, а общинските цени са от преди 10 години, каза г-н Палигоров.
Александър Даскалов зададе въпрос какви конкретни мерки за намаляване на разходите ще предприеме общината. Кметът Костадин Коев отговори, че това е тежък момент, но фонд работна заплата трябва да намалее с 450 000 лева годишно. До момента са съкратени 23 служители, но не е достатъчно и отново ще има съкращения. Това е непопулярна мярка, но ще има обществено напрежение, ако увеличаваме данъците при раздут щат, каза кметът.
Друго питане от Ал. Даскалов бе защо е нужно да се увеличава такса смет. Почистването на Велинград е на добро ниво, но задълженията на общината към фирмата „КМД“ са над 1 милион лева, отговори Ат. Палигоров. Голяма част от приходите за такса смет отиват за отчисления към РИОСВ, които всяка година се увеличанат и през 2021 г. ще са над 1 милион лева. План-сметката за чистотата е една от най-ниските в България, допълни кметът К. Коев.
Кметът Костадин Коев обърна внимание, че плавното вдигане на местните данъци и такси, което не е направено в община Велинград, сега трябва да се случи на един път. Ако хората искат общината да функционира нормално и да бъдат удовлетворени всичките им претенции за ред, чистота, озеленяване, сигурност, инфраструктура и др., това минава през увеличение на приходите и контрол на разходите в общината. „Натрупаните задължения ще ги влачим още 10 години. Месечната вноска към кредиторите е 300 000 лева, като лихвите продължават да се трупат. Затова правилният път е рефинансиране на дълга с нов кредит за 15-16 милиона лева“, каза кметът и обобщи: „Къса ни е чергата!“.
Гражданка зададе поредица от въпроси, свързани с финансите на общината по различни теми: наемите за строителна техника, кой плаща тока за билбордовете и каква е събираемостта за техните наеми, колко са гражданските договори в общината, как се ползва без наем общинска земя в района на Грънчарица и др. Ат. Палигоров отсече, че в общината има толкова граждански договори, колкото са необходими и няма излишни хора. Кметът К. Коев отговори, че земята в м. Грънчарица ще се отдаде под наем след като се обособи санитарно-охранителна зона, но защо се ползва и в момента не стана ясно. Същата гражданка попита защо служебните коли на общината се ползват и за лични цели и какви са разходите за адвокатски хонорари. Зам.-кметът не прие критиките за служебните коли и каза, че без юристи “ще ни вземат общината”.
Как повишаването на данъците ще повиши тяхната събираемост и какви мерки ще се вземат за губещите общински предприятия, попита Тодор Китов. В същата посока бе и въпросът на Ангел Минчев защо общината не прави нищо по отношение на Закрития плувен басейн, който работи на загуба. На помощ на общинското ръководство се притече Екатерина Каферинова, която припомни, че общината и ОП „СИП-ТИЦ“ имат и социални функции и че на басейна тренират над 100 деца. „Ако сега не вдигнем данъците с 25%, ще дойде време да ги вдигаме с 50%. Всички трябва да платим, ако искаме нещата да вървят напред. Основното е да намерим баланса“, каза съветничката, а А. Минчев я атакува, че се грижи за печалбите на собствения си плаж.
В изказването си Ангел Манолов, който обясни, че е дошъл не като хотелиер, а като гражданин, напомни, че планираните мерки могат да имат обратен ефект и да се върнат като бумеранг срещу тези, които ги предлагат. Няма да увеличаваме данъците сега, когато е трудно за всички, а от началото на 2021 г., когато се надяваме всичко да е в предишните нива, отговори кметът Коев. Ангел Манолов направи предложение общината да поръча проучване сред хората, за да види какво е тяхното мнение. Той призова ОА да даде цифри, с които ясно да покаже каква сума за данъци ще трябва да плати едно семейство след увеличението. Г-н Манолов напомни, че Велинград има още много потенциални възможности и те трябва да бъдат добре огледани, но всичко да става прозрачно и да е ясно къде отива всеки лев.
От името на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ Цвета Андонова огласи тяхното официално становище. От СХР са за подобряване събираемостта на туристическия данък, но на този етап не подкрепят неговото увеличаване с 25%. Велинград е туристически център и затова Туристическият информационен център трябва да остане, каза г-жа Андонова.
Емоционално бе изказването на Митра Чопева, която попита ръководството на общината защо взима повече заеми, отколкото може да плаща. И още: „Има хотели, които ползват минерална вода, но те не плащат, а ще дерете кожи от нас?! След като не можете да се справите с този бюджет, напускайте всички партии. Всички съветници си оправихте хотели, магазини, басейни, така че трябва да работите без пари за Велинград. Няма конкурси, не се слагат кадърни хора, а само по партийна линия да взимат заплати. В общинската болница ще ходят на Тайланд, а ние сме без пари за зъби и очила. Мога ли аз с песнията си да отида на театър, на кино, на почивка – не мога, ако не ходя да чистя в Гърция. Общината е като едно семейство с бюджет, но не си управлявате добре семейството! Без увеличение на данъците!“
Последна взе думата София Ключкова, която каза: „Велинград трябва да се събуди и много неща трябва да се променят. Във Велинград има много страх – за живота, за бизнеса, за мястото в обществото. Чергата, за която говори кметът, се дърпа на всички страни.“ Тя се обърна пряко към кмета К. Коев и му напомни, че за втория си мандат е получил много по-голямо доверие от хората, но не чува какво му говорят те. „Не случайте само Общинският съвет, защото много често той е виновен за проблемите на хората“, посъветва г-жа Ключкова. Основният недостатък е, че се работи на партийна основа и на общественото обсъждане са дошли съветниците, които са задължени от партиите, но ги няма гражданите. София Ключкова препоръча кметът Коев да потърси отговорност от виновниците за финансовия колапс и да го направи настоятелно пред институциите. Тя изтъкна, че в ОА има много неквалифицирани служители и попита защо общината няма ландшафтен архитект. Колко глобихте фирмата, която беше започнала да строи училището в Биркова без основи, колко са неизплатените суми за Клептуза, защо не се събират пари за неправилно паркиране по булеварди и тротоари? Към тази поредица от въпроси С. Ключкова направи предложение да се плаща такса за детска градина и за дните, в които детето не посещава по желание на родителите. По време на цялото нейно изказване част от съветниците прекъсваха и нервничиха, забравяйки, че не са на сесия и нямат право да ограничават изказването, а най-много се „отличи“ с поведението си съветникът Александър Даскалов.
Ден по-късно се състоя редовната пресконференция на кмета К. Коев. На въпрос на „Темпо“ дали часът и денят на общественото обсъждане бяха добре избрани, той на свой ред попита дали е трябвало да се направи в 12 часа в неделя. Кметът заяви, че има грешки в организацията, но е доволен от обсъждането и особено от адекватното предложение на Ангел Манолов общината да представи в цифри какво се крие зад предлаганото увеличение на данъците с 25%. Според кмета необичайното присъствие на толкова много съветници се дължи на това, че е е дошло време за непопулярни мерки. Във връзка с наше питане той пое ангажимент общината да даде информация точно какви са били задълженията в края на 2015 г. Така че темата, важна за всеки жител на общината, ще бъде с продължение.
Елена Баева
Кога за последно са увеличавани данъците в община Велинград
След запитване от “Темпо” от Община Велинград дадоха информация кога за последен път са увеличавани местните данъци. Ето справката, която ни бе предоставена:
Туристически данък - последно променян през 2011 г.
Данък придобивания - 2010 г.
Патентен данък - 2008 г.
Данък върху наследство - 2008 г.
Данък върху недвижими имоти - 2015 г.
Данък върху превозни средства - 2016 г.
Такса битови отпадъци - 2017 г.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023