

2020 - година, която няма да забравим
Публикувано на 05 Jan 2021 09:27
За Велинград 2020 г. започна познато, рутинно, без изненади. Два месеца по-рано бяха избрани познат кмет – Костадин Коев и в голямата си част познати общински съветници. Нищо не предвещаваше, че започва една от онези вододелни години, които се помнят от поколения и остават в историята.
ЯНУАРИ: НЕОБИЧАЙНО БОГОЯВЛЕНИЕ
Част от рутината беше тежкото финансово състояние на общината, което допълнително се влоши от искането на Министерството на финансите през 2020 г. да бъдат платени поне 800 000 лева от неиздължения кредит от 3 милиона лева. Стресови, но и рутинни за местния бизнес бяха поредните масирани проверки от НАП, в чийто епицентър градът ни се озовава всяка еясен и зима като целогодишен национален курорт. Ако имаше нещо необичайно в началото на годината, то се случи на големия празник Богоявление – Йордановден. За първи път от много години в кв. Каменица не се състоя традиционният ритуал с хвърлянето на кръста, а в кв. Лъджене за първи път кръстът бе изваден не от мъж, а от абитуриентката и многократна шампионка по плуване Христине Стоилова.
ФЕВРУАРИ: ТРУСОВЕ В ГОРСКОТО И ОБЩИНАТА
Февруари продължи в познати коловози коловзи. След показна и шумна акция Специализираната прокуратура обвини четирима служители на ДГС „Алабак“ начело с директора Петър Комсийски като „организирана престъпна група“. Трус разлюля и Общинския съвет, но той бе очакван: на четвъртия месец от своето избиране за председател Елисавета Сариева от ГЕРБ подаде оставка по лични причини, а ДПС си върна най-високия пост в местния парламент, на който бе избран Пламен Хаджиев. А докато велинградчани се вълнуваха и събираха подписка против решението на съветниците да парцелират и да пуснат строителство в парка срещу „Паничките“, на дневен ред дойде ново предложение, което разбуни общественото мнение: 15 декара земя публична общинска собственост до гроба на Вела Пеева да бъдат заменени срещу вече частния парцел и сграда на Културния дом. На този етап идеята не събра нужната подкрепа, по темата „Културен дом“ продължава да се търси решение.
МАРТ ПРЕОБЪРНА ЖИВОТА НИ
Пролетният месец март обаче не просто сложи точка на познатото и рутината, а изцяло преобърна живота ни. Велинград посрещна пандемията от Ковид-19 с две болници, но без нито едно Инфекциозно отделение и с множество пробойни в здравната система, на която разчитат поне 3 съседни общини. В писмо до здравния министър общинската болница и МБАЛ „Здраве“ предложиха държавната Пневмоболница да се обособи за лечение на болни с коронавирус, за да не пламнат със зараза другите две лечебни заведения – предложението остана без отговор. Още в началото на епидемията започна мащабна дарителска акция за общинската болница, в която със съпричастност към медиците и пациентите се включиха стотици жители на община Велинград и съседните общини. Масовите чествания и събирания на 3, 7 (Тодоровден) и 8 март бяха заменени от извънредни мерки, които буквално сложиха живота на отделния човек и на целия град „на пауза“: дистанционно училище, затворени отрасли и бизнеси, рязък скок на безработицата, спиране на обществения транспорт, отмяна на традиционни културни събития и юбилеи.
АПРИЛ МЕЖДУ ТРАГЕДИЯТА И НАДЕЖДАТА
Април дойде под знака на една лична трагедия: на връх Цветница, 12 април, в дома им бяха открити мъртви треньорите по плуване Йорданка Пенина и Велчо Клешков и техният син Владимир. Създаденият от тях Плувен клуб „Белмекен“ осиротя, а спряганите версии за убийство и самоубийство потресоха града. 10 дни по-късно, на 22 април, бе регистриран първият случай на Ковид-19 във Велинград – жена на 64 години, която преодоля болестта. Междувременно мерките бяха затегнати, забранен бе дори достъпът до парковете и градинките, а безработиница скочи над 6 пъти. Велинград посрещна Великден без туристи, с виртуални събития, но и с оптимизъм, изразен на страниците на „Темпо“ от председателя на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите Златко Златанов: „Туризмът ще се възстанови последен от всички браншове. Но първо Велинград ще заработи!“
МАЙ: ПЪРВА ПРЕМИЕРСКА ВИЗИТА ВЪВ ВЕЛИНГРАД
Надеждите за рестарт на туризма доминираха през месец май, а браншът се обедини около искания за помощ от държавата под формата на намален ДДС и икономически мерки. Без надежда за балове и празненства обаче останаха абитуриентите от Випуск 2020. И 24 май посрещнахме само в сърцата си, без празник в училищата и на площада. На самия 24 май на визита във Велинград дойде министър-председателят Бойко Борисов, който посети Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“, а след това и новостроящото се училище в село Биркова. На 29 май в „МБАЛ-Велинград“ бе регистриран първият случай на пациент, починал с Ковид-19 – 79-годишна жена от Сърница. Важно решение дойде от Върховния административен съд, който обяви ресторант „Езерото“ на Клептуза за незаконен строеж.
ЮНИ: ФИНАНСОВО ОЗДРАВЯВАНЕ ЧРЕЗ ВИСОКИ ДАНЪЦИ
През юни Общинският съвет гласува предложения от ОА план за финансово оздравяване на общината, в който бе заложено 25-процентно увеличение на местните данъци, такси и услуги за 2021 г. Започнаха ремонти на Околовръстния път във Велинград и на пътя за Кръстава, за които Агенция „Пътна инфраструктура“ така и не отговори на въпросите на „Темпо“ по каква процедура и с какво финансиране се извършват. На 18 юни Ковид-отделението в общинската болница изписа първата излекувана пациентка – жена на 58 г. от Сърница. Но в края на месеца избухна криза в „МБАЛ-Велинград“, след като медиците обявиха, че подават колективна оставка. След поредица от разговори намеренията за оставка бяха заменени с искания: поставяне на асансьор за Ковид-отделението и преместване на Спешната помощ извън сградата на болницата.
ЮЛИ БЕЗ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА
След мащабния офроуд събор от 26 до 28 юни, за първи път от десетилетия Велинград посрещна юли без ден на курорта и без Празници на културата. Единествено Историческият музей отбеляза празника на Велинград, организирайки две изложби: първото гостуване на първия частен музей „Арете“ във Велинград и изложбата „Армъните в България“. Отчетени бяха първите случаи на заразени с Ковид-19 медици в нашия град – лекарка и медицинска сестра. Премиерът Бойко Борисов инспектира пътните ремонти в общината, включително отсечката за Кръстава. Фирмата-концесионер на волфамовото находище край Кръстава „Ресурс-1“ спечели ключово дело във ВАС, с което заповед за учредяване на санитарно-охранителна зона за питейни вода в рамките на концесионната площ беше обявена за нищожна. Община Велинград реши да не обжалва решението на съда. На 27 юли бе даден старт на най-големия за момента общински проект с европейско финансиране – изграждане на инсталации за отпадъци в местността „Благовото“ с основен изпълнител „Балканика техноложи“.
АВГУСТ: ПРОТЕСТ СРЕЩУ МИНАТА И СИЛЕН ЛЕТЕН СЕЗОН
Август започна с граждански митинг, на който бе издигнато искане държавата да прекрати договора за концесия с „Ресурс-1“. Зад искането застанаха Община Велинград, Общинският съвет, гражданската инициатива за запазване на Велинград като екологично чист регион без рудодобив, много граждани. Това бе единственият протест във Велинград в годината, през която в столицата и други български градове имаше вълна от протести с искания за оставка на правителството и главния прокурор. През Август, в условията на пандемия, туристическият бранш в СПА столицата на Балканите отчете незапомнено силен летен сезон.
СЕПТЕМВРИ: СПОРНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ
Темата за мината за волфрам продължи и през септември. По време на третото за годината посещение на Бойко Борисов в района на Кръстава той заяви: „Опонентите ни нагло лъжат хората, че новите пътища в община Велинград се правят, за да обслужват мината за волфрам. Пътя го изграждаме само и единствено да могат българските семейства да се докоснат до красотата на Родопите и за удобство на жителите на общината“. Новата учебна година започна различно – с тържества само за първокласниците и с надежда да продължи присъствено, а не дистанционно. Местният парламент гласува увеличение на данъците за 2021 г., удължи при старите условия концесията за „Милениум“ и даде разрешение за откриване на зала за хазартни игри в читалищната сграда в Чепино, което бе спряно като незаконосаъбразно от областния управител. За първи път Велинград стана декор на телевизионен сериал – „Ол инклузив“ по Нова тв, а на екрана видяхме и любими актьори от нашия самодеен театър. Откроиха се две значими културни събития: концертът на оперната прима Анета Барановска и д-р Емил Драгийски и изложата с пирографии на Илиян Пенев.
ОКТОМВРИ: АТАКА СРЕЩУ ОБЩИНСКАТА БОЛНИЦА
През октомври заедно с есента дойде „Пролетно хоро“ – фестивалът, който бе отложен от март. Открита бе сградата на новата детска градина на ул. „Ал. Стамболийски“ към СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Регистрирани бяха първите случаи на Ковид-19 в училище. Започна медийна атака срещу общинската болница и нейния управител д-р Жеко Чешмеджиев с обвинения за източване на Здравната каса чрез неистински медицински сертификати. На 27 октомври КПКОНПИ обяви, че д-р Чешмеджиев е в конфликт на интереси във връзка с подписан от него договор за наем с общинския „Медицински център Велинград 2017“.
НОЕМВРИ: ДАРИТЕЛСКА АКЦИЯ ЗА НОВО КОВИД-ОТДЕЛЕНИЕ
През ноември по идея на Инициативния комитет „Да поработим за Велинград“ започна нова дарителска акция за създаване на Инфекциозно отделение към общинската болница, което да лекува болни с Ковид-19 и да гарантира нормалното функциониране на останалите отделения в здравното заведение. За четвърти път през годината премиерът Бойко Борисов посети общината, като бе посрещнат с аплодисменти и искания от жителите на много от селата.
ДЕКЕМВРИ: ОЧАКВАНА РАЗДЯЛА С 2020
Декември отбеляза спад на заразените, но ръст на починалите с Ковид-19 във Велинград, като успоредно с това продължи дарителската акция за ново Инфекциозно отделение. За първи път сред жертвите на болестта бе и лекар – д-р Стоян Иванов от „МБАЛ-Велинград“. Общинският съвет прие нова план-сметка за дейностите по чистотата за 2021 г., с което бе увеличена и таксата за битови отпадъци, която ще плащаме през новата година. Заради новите ограничителни мерки не се проведоха традиционните Коледни концерти на читалищата, както и голяма част от инициативите, с които ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ искаше да отбележи своята 115-та годишнина и юбилеите на мъжката певческа група и детския ансамбъл „Чепинче“. Въпреки липсата на празнични събития, Велинград изпрати 2020 с облекчение, че свършва една тежка и трудна година. И с надежда, че 2021 ще бъде по-добра!
Темпо
ЯНУАРИ: НЕОБИЧАЙНО БОГОЯВЛЕНИЕ
Част от рутината беше тежкото финансово състояние на общината, което допълнително се влоши от искането на Министерството на финансите през 2020 г. да бъдат платени поне 800 000 лева от неиздължения кредит от 3 милиона лева. Стресови, но и рутинни за местния бизнес бяха поредните масирани проверки от НАП, в чийто епицентър градът ни се озовава всяка еясен и зима като целогодишен национален курорт. Ако имаше нещо необичайно в началото на годината, то се случи на големия празник Богоявление – Йордановден. За първи път от много години в кв. Каменица не се състоя традиционният ритуал с хвърлянето на кръста, а в кв. Лъджене за първи път кръстът бе изваден не от мъж, а от абитуриентката и многократна шампионка по плуване Христине Стоилова.
ФЕВРУАРИ: ТРУСОВЕ В ГОРСКОТО И ОБЩИНАТА
Февруари продължи в познати коловози коловзи. След показна и шумна акция Специализираната прокуратура обвини четирима служители на ДГС „Алабак“ начело с директора Петър Комсийски като „организирана престъпна група“. Трус разлюля и Общинския съвет, но той бе очакван: на четвъртия месец от своето избиране за председател Елисавета Сариева от ГЕРБ подаде оставка по лични причини, а ДПС си върна най-високия пост в местния парламент, на който бе избран Пламен Хаджиев. А докато велинградчани се вълнуваха и събираха подписка против решението на съветниците да парцелират и да пуснат строителство в парка срещу „Паничките“, на дневен ред дойде ново предложение, което разбуни общественото мнение: 15 декара земя публична общинска собственост до гроба на Вела Пеева да бъдат заменени срещу вече частния парцел и сграда на Културния дом. На този етап идеята не събра нужната подкрепа, по темата „Културен дом“ продължава да се търси решение.
МАРТ ПРЕОБЪРНА ЖИВОТА НИ
Пролетният месец март обаче не просто сложи точка на познатото и рутината, а изцяло преобърна живота ни. Велинград посрещна пандемията от Ковид-19 с две болници, но без нито едно Инфекциозно отделение и с множество пробойни в здравната система, на която разчитат поне 3 съседни общини. В писмо до здравния министър общинската болница и МБАЛ „Здраве“ предложиха държавната Пневмоболница да се обособи за лечение на болни с коронавирус, за да не пламнат със зараза другите две лечебни заведения – предложението остана без отговор. Още в началото на епидемията започна мащабна дарителска акция за общинската болница, в която със съпричастност към медиците и пациентите се включиха стотици жители на община Велинград и съседните общини. Масовите чествания и събирания на 3, 7 (Тодоровден) и 8 март бяха заменени от извънредни мерки, които буквално сложиха живота на отделния човек и на целия град „на пауза“: дистанционно училище, затворени отрасли и бизнеси, рязък скок на безработицата, спиране на обществения транспорт, отмяна на традиционни културни събития и юбилеи.
АПРИЛ МЕЖДУ ТРАГЕДИЯТА И НАДЕЖДАТА
Април дойде под знака на една лична трагедия: на връх Цветница, 12 април, в дома им бяха открити мъртви треньорите по плуване Йорданка Пенина и Велчо Клешков и техният син Владимир. Създаденият от тях Плувен клуб „Белмекен“ осиротя, а спряганите версии за убийство и самоубийство потресоха града. 10 дни по-късно, на 22 април, бе регистриран първият случай на Ковид-19 във Велинград – жена на 64 години, която преодоля болестта. Междувременно мерките бяха затегнати, забранен бе дори достъпът до парковете и градинките, а безработиница скочи над 6 пъти. Велинград посрещна Великден без туристи, с виртуални събития, но и с оптимизъм, изразен на страниците на „Темпо“ от председателя на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите Златко Златанов: „Туризмът ще се възстанови последен от всички браншове. Но първо Велинград ще заработи!“
МАЙ: ПЪРВА ПРЕМИЕРСКА ВИЗИТА ВЪВ ВЕЛИНГРАД
Надеждите за рестарт на туризма доминираха през месец май, а браншът се обедини около искания за помощ от държавата под формата на намален ДДС и икономически мерки. Без надежда за балове и празненства обаче останаха абитуриентите от Випуск 2020. И 24 май посрещнахме само в сърцата си, без празник в училищата и на площада. На самия 24 май на визита във Велинград дойде министър-председателят Бойко Борисов, който посети Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“, а след това и новостроящото се училище в село Биркова. На 29 май в „МБАЛ-Велинград“ бе регистриран първият случай на пациент, починал с Ковид-19 – 79-годишна жена от Сърница. Важно решение дойде от Върховния административен съд, който обяви ресторант „Езерото“ на Клептуза за незаконен строеж.
ЮНИ: ФИНАНСОВО ОЗДРАВЯВАНЕ ЧРЕЗ ВИСОКИ ДАНЪЦИ
През юни Общинският съвет гласува предложения от ОА план за финансово оздравяване на общината, в който бе заложено 25-процентно увеличение на местните данъци, такси и услуги за 2021 г. Започнаха ремонти на Околовръстния път във Велинград и на пътя за Кръстава, за които Агенция „Пътна инфраструктура“ така и не отговори на въпросите на „Темпо“ по каква процедура и с какво финансиране се извършват. На 18 юни Ковид-отделението в общинската болница изписа първата излекувана пациентка – жена на 58 г. от Сърница. Но в края на месеца избухна криза в „МБАЛ-Велинград“, след като медиците обявиха, че подават колективна оставка. След поредица от разговори намеренията за оставка бяха заменени с искания: поставяне на асансьор за Ковид-отделението и преместване на Спешната помощ извън сградата на болницата.
ЮЛИ БЕЗ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА
След мащабния офроуд събор от 26 до 28 юни, за първи път от десетилетия Велинград посрещна юли без ден на курорта и без Празници на културата. Единествено Историческият музей отбеляза празника на Велинград, организирайки две изложби: първото гостуване на първия частен музей „Арете“ във Велинград и изложбата „Армъните в България“. Отчетени бяха първите случаи на заразени с Ковид-19 медици в нашия град – лекарка и медицинска сестра. Премиерът Бойко Борисов инспектира пътните ремонти в общината, включително отсечката за Кръстава. Фирмата-концесионер на волфамовото находище край Кръстава „Ресурс-1“ спечели ключово дело във ВАС, с което заповед за учредяване на санитарно-охранителна зона за питейни вода в рамките на концесионната площ беше обявена за нищожна. Община Велинград реши да не обжалва решението на съда. На 27 юли бе даден старт на най-големия за момента общински проект с европейско финансиране – изграждане на инсталации за отпадъци в местността „Благовото“ с основен изпълнител „Балканика техноложи“.
АВГУСТ: ПРОТЕСТ СРЕЩУ МИНАТА И СИЛЕН ЛЕТЕН СЕЗОН
Август започна с граждански митинг, на който бе издигнато искане държавата да прекрати договора за концесия с „Ресурс-1“. Зад искането застанаха Община Велинград, Общинският съвет, гражданската инициатива за запазване на Велинград като екологично чист регион без рудодобив, много граждани. Това бе единственият протест във Велинград в годината, през която в столицата и други български градове имаше вълна от протести с искания за оставка на правителството и главния прокурор. През Август, в условията на пандемия, туристическият бранш в СПА столицата на Балканите отчете незапомнено силен летен сезон.
СЕПТЕМВРИ: СПОРНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ
Темата за мината за волфрам продължи и през септември. По време на третото за годината посещение на Бойко Борисов в района на Кръстава той заяви: „Опонентите ни нагло лъжат хората, че новите пътища в община Велинград се правят, за да обслужват мината за волфрам. Пътя го изграждаме само и единствено да могат българските семейства да се докоснат до красотата на Родопите и за удобство на жителите на общината“. Новата учебна година започна различно – с тържества само за първокласниците и с надежда да продължи присъствено, а не дистанционно. Местният парламент гласува увеличение на данъците за 2021 г., удължи при старите условия концесията за „Милениум“ и даде разрешение за откриване на зала за хазартни игри в читалищната сграда в Чепино, което бе спряно като незаконосаъбразно от областния управител. За първи път Велинград стана декор на телевизионен сериал – „Ол инклузив“ по Нова тв, а на екрана видяхме и любими актьори от нашия самодеен театър. Откроиха се две значими културни събития: концертът на оперната прима Анета Барановска и д-р Емил Драгийски и изложата с пирографии на Илиян Пенев.
ОКТОМВРИ: АТАКА СРЕЩУ ОБЩИНСКАТА БОЛНИЦА
През октомври заедно с есента дойде „Пролетно хоро“ – фестивалът, който бе отложен от март. Открита бе сградата на новата детска градина на ул. „Ал. Стамболийски“ към СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Регистрирани бяха първите случаи на Ковид-19 в училище. Започна медийна атака срещу общинската болница и нейния управител д-р Жеко Чешмеджиев с обвинения за източване на Здравната каса чрез неистински медицински сертификати. На 27 октомври КПКОНПИ обяви, че д-р Чешмеджиев е в конфликт на интереси във връзка с подписан от него договор за наем с общинския „Медицински център Велинград 2017“.
НОЕМВРИ: ДАРИТЕЛСКА АКЦИЯ ЗА НОВО КОВИД-ОТДЕЛЕНИЕ
През ноември по идея на Инициативния комитет „Да поработим за Велинград“ започна нова дарителска акция за създаване на Инфекциозно отделение към общинската болница, което да лекува болни с Ковид-19 и да гарантира нормалното функциониране на останалите отделения в здравното заведение. За четвърти път през годината премиерът Бойко Борисов посети общината, като бе посрещнат с аплодисменти и искания от жителите на много от селата.
ДЕКЕМВРИ: ОЧАКВАНА РАЗДЯЛА С 2020
Декември отбеляза спад на заразените, но ръст на починалите с Ковид-19 във Велинград, като успоредно с това продължи дарителската акция за ново Инфекциозно отделение. За първи път сред жертвите на болестта бе и лекар – д-р Стоян Иванов от „МБАЛ-Велинград“. Общинският съвет прие нова план-сметка за дейностите по чистотата за 2021 г., с което бе увеличена и таксата за битови отпадъци, която ще плащаме през новата година. Заради новите ограничителни мерки не се проведоха традиционните Коледни концерти на читалищата, както и голяма част от инициативите, с които ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ искаше да отбележи своята 115-та годишнина и юбилеите на мъжката певческа група и детския ансамбъл „Чепинче“. Въпреки липсата на празнични събития, Велинград изпрати 2020 с облекчение, че свършва една тежка и трудна година. И с надежда, че 2021 ще бъде по-добра!
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023