22 Apr 2025


Какви са дела сторили или не известните личности на Велинград

Публикувано на 12 Jan 2021 09:45

Малко са хората, които са се замисляли: колко и кои са т.н. ”известни личности” на Велинград . А те наистина са много за такъв малък градец като нашия! И си задаваме друг въпрос: а кои от тях са направили лично нещо добро за града ни. Тук веднага искам да уточня нещо важно: тези личности може и да не са родени в града, но са свързани с него. Не е важно само да са били на висока публична позиция в града или страната ни, но да имат личен принос, като под „принос” разбирам дарение, дълъг творчески път, организация, съдействие (лобиране) за полезни за града ни дейности и т.н. Важно е и другото: а как ние се отнасяме към техния принос или липса на такъв? Сетих се за всичко това, тъй като често в града ни се правят дарителски кампании и това е нещо добро. Ето, сега се събират дарения за читалищата в Лъджене и Чепино, за болницата .... И понеже и аз съм дарител, следя кои са дарителите.
И веднага трябва да отбележа приноса на г-жа Милена Драгийска - изпълнителен директор на „Лидл България“, родена във Велинград, която спечели приза Мениджър на годината 2020 ! Тя не само направи значимо дарение за построяване на ново отделение за КОВИД в нашата болница но което е по-важното – излезе с обръщение за такава кампания към всички граждани! Аз поне не помня подобна иницатива от друга известна велинградска личност!
Като стана дума за дарителството, да припомня, че то винаги е било част от нашето Възраждане, от нашето Съзидание! И не става въпрос само за прочутите братя Евлоги и Христо Георгиеви, с чието дарение е построен Софийският университет! Малцина са, които знаят, че най-богатият българин за всички времена е.Ненчо Палавеев от Копривщица, чието богатство може да се сравнява само със съвременни световни финансови акули . След като работил в чужбина и натрупва огромно състояние, през 1925 г. хаджи Ненчо Палавеев се завърнал в родната Копривщица. Именно тогава той положил традициите на дарителството в града. Със свои средства той построил паметника на Априлското въстание (костницата), която се намира в центъра на града, параклиса “Св. Архангел”, постройките и гробницата при църквата ‘Св. Богородица’, чешмата при устието, читалището в града, което носи неговото име. Дарява около 100 000 лв. за ремонт на старото училище, в което е учил. Благодарение на него в Копривщица е издигнат и паметник на Димчо Дебелянов. Близо един милион лева, благодетелят предоставя за ремонт на камбанарията при църквата „Св. Николай“.
Известно е, че сега най-богатият българин (по официални данни) е велинградчанинът Васил Божков. Някой да е чул за толкова време той да е дарил на града нещо значимо, като хаджи Ненчо Палавеев? А какво пречеше на Васил Божков, Николай Гяуров и още няколко богати велинградчани да подпомогнат или дори изцяло да завършат строежа на печално известния „културен дом”, грозящ повече от 30 години центъра на града? Това спокойно можеше да стане в началото на 90-те, когато цените бяха десетки пъти по-ниски, грубият строеж беше завършен и все още нов, а не както сега - тънещ в разруха. Тази сграда можеше да се нарича примерно „Дом на културата Николай Гяуров”(аналогично на пловдивския ”Дом на културата Борис Христов) и там щяха да се провеждат фестивали, концерти, можеха да гостуват опери или известни оперни певци от България и света, да се провежда традиционният фестивал на музикалния филм, носещ името на Николай Гяуров и какво ли още не! Можеше, ама не! Умишлено не говоря за Николай Гяуров. Последното бледо и невзрачно отбелязване на неговата годишнина беше поредното доказателство за умишленото му игнориране от разни местни чехълчета. Помните ли какво е отговорил кметът на община Лъджене от 1934-38 г. Йосиф Шнитер, когато местните „умници” го натискали вместо плажа да направи паважа по главната улица? „Плажа ще направи паважа”, мъдро отговорил той, както и станало. Така и културният дом би могъл да стане печеливш и с тази печалба да се подпомогнат други местни начинания.
Какво е направила за града си велинградчанката Лидия Шулева , първи заместник министър-председател и министър в царското правителство от 2001 до 2005 г.? Помните ли как тя през 2003 г. се беше заканила, че „проектът “Сютка” трябва да се реализира, а не да обвиняваме кишата, сушата и т.н.”? 17 години след това никой вече не говори за този проект. А тя можеше да направи много за Велинград! Още тогава можеше да се започне реализацията на т.н. ”воден цикъл” на града, защото още не беше започнал големият строеж на десетки нови хотели. Тогава трябваше да се направи и ремонт на пътя от Варвара до Велинград, до Юндола и Банско, както и на околовръстното на Велинград. Какво направи Л. Шулева за емблемата на Велинград Клептуза - въпрос, който още не е решен? И най-вече защо и тя не си мръдна пръста за довършване на културния дом? За разлика от нея, сегашното вице Томислав Дончев наля десетки милиони за изграждане на обходи край неговото родно Габрово, макар че още не е започнат тунелът под Шипка!
Помним ли, че Велинград имаше даже и вицепрезидент- Маргарита Попова,която беше и министър на правосъдието? А дали тя е направила нещо за родния си град?
Колко хора знаят, че и настоящият председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов също е от Велинград? Познавам го, защото съм работил в една регионална палата, когато той беше юрист в правния отдел на палатата. Не става въпрос от него да са искат само пари, но той има влияние не само у нас, но и в чужбина и би могъл да се ангажира с организацията на бизнес-форум примерно за туризма в нашия град. А и не само за туризма. Ние кога ще почнем да мислим и за организация на някакво съвременно, чисто производство в града ни, и не само за СПА?
От Велинград са и няколко видни журналисти, като Петър Пунчев и Нери Терзиева. Те биха могли да помогнат за една по-широко медийна кампания за града ни.
Разбира се, когато говоря за горните личности, изрично трябва да заявя,че това е възможно само ако има някаква активност от страна на общината, която поне аз не съм забелязал.
А какво са направили чак толкова за Велинград и поредицата от негови депутати, като за някои хората вече не се и сещат? Ние даряваме мизерните си пари за кръста, за болницата, за читалищата и за какво ли не... Някой чул ли е тези „видни” велинградчани да са дарили дори лев? За тях важи онзи стих: ”Идат като тигри, бягат като овце”! Но не се съмнявам, че когато посетят града най-вече заради неговия празник, те винаги ще са в „прeзидиума”, всички местни мижитурки ще се въртят край тях ,а няма да се сетят за хората, които са направили и правят нещо за града ни!
Как така „изчезнаха” от погледа на хората кметовете от последните 20 години? Не само се крият, но и не правят нищо за града, в т.ч. и дарения. На 13 септември 2020 г= присъствах на срамна сцена: пред общината се подготвяше тържеството за отбелязване годишнината от рождението на Николай Гяуров, когато забелязах един бивш общински кмет...по анцуг?! Той влезе в своя близък имот и въобще не прояви никакво уважение нито към Гяуров, нито към съгражданите си!
Във Велинград е достатъчно да имаш хотел, ресторант или плаж, да се въртиш около кмета, за да минаваш за ВИП-личност и да те кичат с титли! В същото време ние някак забравихме за истинските личности на Велинград. Ще започна с Цвета Шуманова, с нейния уникален живот. След като тя учи в Швейцария и Германия, заминава за САЩ, където работи и печели, но страшната криза от 30-те на 20-ти век на практика заличава всичките й спестявания. И независимо от всичко, именно тя построява къщата в центъра на Велинград и я дарява на НДФ “13 века България”. Известната „Къща на Цвета”, където се помещава и художествената галерия, в която има уникална духовна обстановка!
Колцина са тези, които се сещат и почитат бай Ангел Герин - създателят на първия духов оркестър и откривателят на музикалния талант на Николай Гяуров! Той също не е роден във Велннград, както немалко други видни личности, но е направил много повече от други „самопровъзгласили се” такива! Но като благодарност за това разни общински еднодневки още не са поставили една паметна плоча за него! Помня времето, когато почти всяка надвечер, от май до септември,на площада бай Ангел изнасяше концерти със своя оркестър и хор и то сериозни неща: хорове из опери, български хорови песни! Тогава още нямаше понятие ”дни на културата”. Цялото лято бяха дни на музикалната култура, подарени от бай Ангел Герин!
Вече 5 години местните онбашии пречат да се постави паметна плоча на генерал Атанас Семерджиев и то на мястото на родната му къща, която той дари, за да се построи общината! Няма паметна плоча за човека, който е направил най-много за града ни! Срам и позор!
Много добре впечатление правят момчетата от офроуд клуб „Велинград 4х4“! Те не само организират чудесни национални състезания, но мислят и за града си! Именно те построиха прекрасния навес по пътя за Стария чарк, като го украсиха с чешма, дървената мечка и черешово топче! Направиха и дървените мечки до пазара! Така те вече са „запазена марка” за града!
Има ли велинградчанин, особено турист, който да не познава д-р инж. лесовъд Гено Николов Пеев, доскорошен директор на Горското (който също не е роден във Велинград) и най-вече това, което той изгради като база: ловен дом „Кондев чарк”, международен ловен дом „Самоводица”, прерасните параклиси на Елин връх и Никульова черква, черквата на връх Острец? Всеки път като ходим по тези райски места, с благодарност споменаваме името на Гено Пеев!
А колко много известни лекари имаме! Разбира се, ще започна с д-р Ромил Попов, който лично ме е оперирал и много добре знам каква чистота и ред беше по негово време в хирургията. Именно той беше прототипът на героя от филма „Хирурзи”, който беше сниман в болницата! Единственият, който отказа през 2006 г. званието “Почетен гражданин на Велинград” с думите, че това е прекалено закъсняло признание и че е получил истинското признание на своите пациенти! А сега болница, неговата болница, е докарана до технически фалит и до унизителното положение да й правим дарения! Познавах много добре и други прекрасни лекари, като д-р Балинов, личния ми детски лекар и съсед д-р Данков, д-р Иван Ангелов др. Радвам се, че наскоро по един повод обществеността са сети и за тях, но колко пъти става това? След време те ще бъдат забравени....
Друга уникална личност беше бай Манол Чолев – общественик и педагог, туристически и стопански деятел, световноизвестен есперантист, столетник....Той беше може би първият, който така яростно популяризира туризма и здравословния природен начин на живот не само като като председател на туристическото дружество, но и като активен турист! През 2013 г в Дорково беше открит т.н. Плиоценски парк. Как пък нито един велинградски деятел не се сети, че именно бай Манол Чолев, през 30-те години на 20-ти век, когато е бил учител, е обърнал внимание на изкопаемите останки на мастодонтни от 5 млн.години и че именно на база на неговите разкрития в началото на 80-те години геолози от фирмата „Редки метали“ преоткриват фосилното находище край Дорково и така се стигна и до уникалния музей!
Колцина вече помнят Иван Цанов, бивш директор на горското, през чийто период се извърши огромно залесяване край Велинград ,което имаше не само местно, но и национално значение!
Какво би могло да се направи ли? Първото е да не забравяме тези истински местни патриоти, които са направили много и от сърце и които вече не са между нас. Имам отделно официално предложение до общината за създаване на своеобразен „Мемориал на известните личности на Велинград”, както и статия в „Темпо”, така че не бих искал отново да ви занимавам с него. Както се казва: „Кой разбрал-разбрал”!
Що се отнася до живите, нека те сами преценят доколко мислят за родния си град. И разбира се, общината трябва да си изгради стратегия за тяхната съпричастност така, както са направили и други български градове. Помня как преди десетина години тогавашният кмет на Перник Росица Янакиева (лека й пръст) събра 80 известни и достойни перничани, които бяха удостоени със специален приз с официална церемония на крепостта “Кракра”. Ето това липсва в подхода на нашата община - да създаде усещането за общност и съпричастност, да се сеща за живите и мъртвите истински велинградчани, за сметка на разни политически конюнктурни еднодневки! Но най-важното е, да поставим в нашите мисли и почит всеки на мястото му според това, което е направил за Велинград, а не според това къде е роден и какъв пост заема!
Иван Велчев

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023