24 Aug 2025


Концерт, достоен за „Бога на басите“

Публикувано на 21 Sep 2021 09:19

Когато Марена Балинова каже „Обещавам“, обещаното се случва и то по най-добрия възможен начин.
На националния празник 3 март през 2019 г. оперната певица с корени от Велинград и Ракитово Марена Балинова за първи път пя на сцената на Народно читалище „Отец Паисий-1893“. Тогава тя сподели с нескрито вълнение, че за нея е голяма чест да пее на читалищната сцена, от която е започнала кариерата на Николай Гяуров. Където и по света да чуят името на Велинград, винаги си спомнят за Николай Гяуров, каза Марена Балинова. И пожела да направим нещо заедно, за да отбележим 90 години от рождението на певеца. През 2019 г. се състоя такъв концерт с участието на Градския хор „Николай Гяуров“ и български оперни певци, а на 14 септември 2021 г. Марена Балинова сбъдна обещанието и мечтата си за концерт в памет на Николай Гяуров във велинградското читалище с участието на оперни звезди от световна величина.
Концертът на 14 септември стана възможен и благодарение на домакините от НЧ „Отец Паисий-1893“ с председател Силвена Байракова. Откривайки концерта, г-жа Байракова представи изпълнителите, чиято кариера преминава през световните оперни сцени: легендата Мауро Аугостини - италиански баритон с над 50 години участия с най-известните диригенти и певци (включително с Николай Гяуров) в най-големите оперни театри по цял свят; мецосопраното Таека Хино - солистка на Японската и Виенската опера, която долетя специално от Токио, за да отдаде почит на Николай Гяуров; Марена Балинова - прочута с изпълненията си в трудния стил белканто и нейният съпруг проф. д-р Петер Райхл - преподавател във Виенския университет, но и музикант, който свири на орган, пиано, цигулка, виолончело. Истинско съзвездие от изключителни изпълнители, чието участие е достоен жест към паметта на Николай Гяуров, подчерта Силвена Байракова. Тя представи и част от официалните гости на концерта, сред които бяха народният представител от Демократична България Александра Стеркова, кметът Костадин Коев, зам.-кметът Светла Томова, общински съветници, представители на културни институции, спонсори.
„Голяма радост е да сме тук, във Велинград“, каза Петер Райхл, който води концерта на хубав български език и с неподражаемо чувство за хумор. В центъра на сцената бяха портрет на Николай Гяуров и роялът, който той е дарил на читалището и на който акомпанира проф. Райл. Честта да открие програмата бе за Марена Балинова, която покори залата с музиката на Джузепе Верди, с прекрасния си глас и величествено излъчване. След нея японката Таека Хино се превъплъти във вечната Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе, а Мауро Аугостини показа защо е считан за един от най-добрите баритони, изпълнители на Верди.
Изненада за публиката бе записаното интервю по скайп на проф. Райхл с Ерик Халфварсън - световноизвестен Вагнеров глас, който определи Николай Гяуров като „най-големият бас от басите, 10 пъти по-голям от всички нас!“. Ерик Халфварсън разказа за голямото влияние, което са оказали върху неговата кариера „идеалната и перфектна техника на Гяуров“, неговия „глас цунами, различен от всички останали, с максимално красив звук без насилие“. А оценката на големия Ерик Халфварсън за големия Николай Гяуров бе безапелационна: „Бог на басите!“.
По телефона, на живо от Тулуза се включи и френското мецосопраното Джан Бербие, която е имала честта да пее както с Мария Калас, така и с Николай Гяуров. Тя говори с обожание за Гяуров: „Имах удоволствието да пея с него в Париж, имах уши и очи само за него. Гласът му е най-големият, който съм аз съм чувала. Изключителен певец, най-очарователният Дон Жуан на сцената. Голям артист, неуморен, с изключителна техника“.
В концерта се включи и младият велинградски бас Тодор Кършев, на когото акомпанира Светла Аврамова.
Незабравимата вечер продължи с ария на Елизабет от операта „Роберто Деверьо” на Гаетано Доницети във великолепното изпълнение на Марена Балинова. Таека Хино заслужи аплодисментите на публиката с арията на Далила от „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс. Залата аплодира бурно и Мауро Аугостини като Риголето от едноименната опера на Верди. А дуетът на Марена Балинова и Таека Хино от „Норма“ на Винченцо Белини бе едно от най-драматичните и най-красиви изпълнения, което се превърна в кулминация на концерта.
На финала Силвена Байракова благодари специално на Марена Балинова, без чиято протегната ръка този концерт и невероятен жест към читалището и името на Николай Гяуров нямаше да се осъществи. Г-жа Байракова, която през цялата вечер помагаше с превод от английски и френски, благодари на Мауро Аугостини на италиански език. Благодарност към участниците отправи и кметът Костадин Коев, който по-рано през деня проведе среща с тях и в общината. Кметът изказа благодарност и към Силвена Байракова за отличната организация на събитието. Г-н Коев поднесе на оперните певци като дар от общината почетни плакети и сребърни монети с лика на Николай Гяуров, а на Марена Балинова икона на Богородица, за да я закриля. Г-жа Балинова поднесе цветя и покани на сцената своята първа преподавателка по пиано, открила й пътя към музиката - Стоянка Енчева, която публиката аплодира от сърце.
Концертът бе изключително събитие за Велинград. Оперните изпълнители, които гостуваха във Велинград, ни доближиха до онзи малко познат за нас свят, в който е живял и творил Николай Гяуров - свят на музика, на огромен талант и труд, които имат своето заслужено световно признание. А на финала Марена Балинова отново каза „Обещавам!“ Ще чакаме догодина нов концерт - като знак на почит към Николай Гяуров и като знак, че на велинградска сцена има кой да продължи по неговия път. И с надеждата, че седващият път пандемията ще е минало и салонът на читалището ще бъде пълен.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


МОСВ обяви „Голяма Сютка“ за защитена местност

Публикувано на 23 Aug 2025 09:09


Предложенията стартираха дълга законова процедура, която за „Голяма Сютка“ вече се овенча с успех. На 30 юли 2025 г. в Държавен вестник бе обнародвана заповедта на министъра на околната среда и водите Манол Генов за обявяване на защитена местност „Голяма Сютка“. Заповедта може да бъде обжалвана пред Върховния административен съд в едномесечен срок от обнародването й.
Новата защитена местност е с обща площ 7350, 785 декара и е землищата на:
 * гр. Ракитово, община Ракитово - 5 поземлени имота с площи 224,84 дка, 838,503 дка, 7,

Към цялата статия »


Половин месец смрад, мръсотия, зарази и позорно бездействие

Публикувано на 19 Aug 2025 09:36

 Имотната треска, която е завладяла България, с пълна сила се вихри и във Велинград, така че строителството е под път и над път. В нашия случай строителството е без контрол: обекти без информационни табели, на места без огради, без осигуряване на безопасност за строителите и за преминаващите граждани, без спазване на изисквания за изхвърляне на пръст и строителни отпадъци, без контрол кой къде и какво зауства и т.н.
Резултатът вече върви към екологична катастрофа! Голяма част от пътя, по който ежедневно минават десетки и стотици хора

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:34


ФИЗКУЛТУРНИ САЛОНИ С постановление от 8 август 2025 г. Министерският съвет отпусна 37.7 милиона лева като допълнителни трансфери за общините, с които ще бъдат покрити капиталови разходи в сферата на образованието образование. По Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища 2024 – 2027 и решение на МС от 2023 г. Община Велинград получава 15 473 лева за изграждане на физкултурен салон с мултифункционална зала към СУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград и 410

Към цялата статия »


Кога сайтът на Община Велинград ще влезе в крак с времето?

Публикувано на 19 Aug 2025 09:33


Концепцията за сайта е от миналия век, а много голям процент от предлаганата информация е застинала в миналото десетилетие или преди него. за Велинград това не е добре, тъй като днес сайтовете на общините са дигиталната визитна картичка, с която се представят пред своите граждани и гости. За разлика от много общини със съвременни сайтове, Велинград изостава и то не с години, а с десетилетия. 
Ето произволно взет от текст от раздел „Обща информация“:
„Всички населени места са водоснабдени от 6 водоизточника. В по-голямата част

Към цялата статия »


Открадната скулптура се завърна в центъра на Чепино

Публикувано на 19 Aug 2025 09:32


Това лято по инициатива на близкия хотел градинката в центъра на квартала беше почистена и зацветена. Така скулптурата намери своето място пред ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“. В сградата в момента тече голям ремонт, който ще преобрази бившата зала „Знаме на мира“.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:31

В резултат на двата удара велинградчанинът загива на място. На местопроизшествието е направен оглед от екип от РУ - Пещера, а фаталният инцидент е предаден на Окръжна прокуратура - Пазарджик.

НАРКОТИЦИ В УЧИЛИЩЕ Ракитовски полицаи задържаха тийнейджър с наркотици в двора на местно училище. По време на обход на района автопатрул при участъка в Ракитово забелязал 19-годишен мъж от града в училищния двор. Последвала незабавна проверка, при която у него били открити 6 полиетиленови пликчета със суха зелена листна маса. След направен полев

Към цялата статия »


И на Кооперативния пазар вече се появиха цени в евро

Публикувано на 19 Aug 2025 09:31

За да рекламират своите промоции, част от търговците поставиха подробни етикети с отбелязване на предишната и настоящата цена в лева и евро.
За разлика от магазинната мрежа, все още в делничните дни на Кооперативния пазар във Велинград цените на плодовете и зеленчуците са поосочени само в левове, но не и в евро. Но на традиционния неделен пазар много от търговците, които идват от други населени места, сложиха цени в лева и в евро. Паралелно с това обаче има и доста сергии, на които етикетите са само с цени в левове. А на друга част от сер

Към цялата статия »


Съхраненa памет за бъдещето

Публикувано на 19 Aug 2025 09:29

 И двете книги представляват библиографска рядкост, затова тяхното запазване е сред основните приоритети на музея. Спешната необходимост от намеса на реставратори се дължи не толкова на неправилно съхранение от страна на дарителите Богомил Партенев и Кирил Досев от с. Чепино, колкото от честата им употреба и прелистване.

Към цялата статия »


ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:23

а синът и дъщерята в пълен синхрон и с много любов въплътиха спомена за своята майка в музика. Публиката, изпълнила залата на галерията, аплодира таланта и признателността, с които бе зареден концертът „С любов от Светлинка“.

От сцената на Празниците на културата певицата Дара Екимова представи динамично шоу, в което се включиха и многобройните фенове от публиката. Множество снимки запечатиха спомени от вечерта, изпълнена с гласа на Дара Екимова и танците на нейните партньори.

Късно вечерта в събота площад „Николай Гяуров“ се о

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:21

Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за ст

Към цялата статия »


Юндола посрещна стотици гости на събора

Публикувано на 19 Aug 2025 09:20

За многобройните гости на празника беше оргнизиран автобусен транспорт от Велинград и Драгиново.
От сцената на поляните на Юндола съборът бе открит от заместник-кмета Любомир Перчинков, а поздрав към гостите отправи домакинът Мехмед Местан, кмет на село Юндола. За настроението на стотиците хора, дошли на събора, се погрижиха участниците в програмата: НЧ „Развитие“, с. Дриново, обл. Търговище; НЧ „Петко Рачов Славейков – 1938“, с. Брезница – мъжка и женска фолклорна група; НЧ „Пробуда – 1951“ – ДФГ „Пашовски звънчета“; НЧ „Никола Вапцаров“

Към цялата статия »


„2015 г. беше нашето ново начало“

Публикувано на 19 Aug 2025 09:18


На 9 август кметът на Община Сърница Неби Бозов посрещна множество официални гости: народни представители, ръководители на държавни институции, кметове на близки общини, сред които Велинград и Ракитово, партийни лидери и активисти на ДПС-Ново начало. 
В словото си кметът Неби Бозов обобщи: „2015 година беше нашето ново начало“. И още: „Десет години по-късно стоим на тази сцена с изправен гръб - не защото всичко е свършено, а защото посоката е вярна и резултатите се виждат. Днес Сърница е община с по-уредена инфраструктура и по-до

Към цялата статия »


Пълен комплект медали за Петко Главинов в Сингапур

Публикувано на 19 Aug 2025 09:17


Поредното доказателство за спортното дълголетие на Петко Главинов е постигнатото от него на Световното първенство по водни спортове за ветерани (World Masters Aquatics Championships), което се проведе в началото на август 2025 г. в Сингапур. Още в първия си старт на първенството, във възрастовата група 70-74 години, Петко Главинов безапелационно спечели шампионската титла на 200 м гръб с време време 2.56.34 мин., което е с повече от 10 сек. преднина пред втория. Блестящото начало беше продължено със сребърен медал и вицешампионска титла

Към цялата статия »


Маркираха още една част от международния маршрут Е8

Публикувано на 19 Aug 2025 09:16

рекламна агенция proof. и сдружение „Байкария“ и се реализира за трета поредна година.
„За този период успяхме да поставим указателни табели от началото на маршрута в курорта Боровец до района на Белинташ в Родопите. Надявам се, че в рамките на следващите две години ще успеем да покрием и разстоянието до финала на международния маршрут Рила - Родопи в село Мезек“,  разказа председателят на „Байкария“ Васил Тодев.
Темпо

Към цялата статия »


Засилени мерки за пътна и пожарна безопасност на събора на Юндола

Публикувано на 16 Aug 2025 15:49

На място ще бъдат разположени екипи на районните управления във Велинград, Пещера, Септември, сектор „Пътна полиция“ от ОД МВР - Пазарджик. В охраната на събора ще се включат и мобилни екипи от Зоналното жандармерийско управление в Пловдив.
Ще се извършват рутинни проверки на водачи за шофиране под въздействието на алкохол, наркотични или упойващи вещества, както и за наличие на неправоспособни шофьори. От полицията апелират гражданите, които ще пътуват с автомобили, да спазват стриктно указанията на охраняващите мероприятието полицейски

Към цялата статия »


Книга и изложбата - памет и светлина за фотографина Христо Спасов

Публикувано на 12 Aug 2025 21:34

. Тя благодари на домакините от Художествената галерия, на Община Велинград и на хората, които дойдоха от Лондон, Дъблин, Атланта, София и Велинград. Специална благодарност имаше за всички, участвали в създаването на книгата и за човека, направил премиерата във Велинград възможна - приятелката Диана Зашкева. 
Мария Спасова разказа как през 1905 г. 18-годишният Христо Спасов идва в Чепино с един сандък с фотографски принадлежности и с мечтата да създаде дом. (Читателите на „Темпо“ познават историята от статията на Мария Спасова „Фотог

Към цялата статия »


Къде е входната табела на Велинград в посока Сърница?

Публикувано на 12 Aug 2025 09:43


Двете табели са важни за всички участници в движението. Входната табела е сигнал за шофьорите, че трябва да спазват всички ограничения за движение в населено място. Изходната табела сигнализира, че ограниченията отпадат, но вече е нужна винетка или платена тол такса и т.н. 
Ясен пример за това колко важна роля имат табелите за вход и изход имаме на пътя в посока Пазарджик. По новия план за устройство на територията Велинград се „разшири“ в тази посока, табелата за изход беше преместена след отбивката за Хмела и доста шофьори палт

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 12. 08. 2025

Публикувано на 12 Aug 2025 09:40



КОНКУРСИ Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви конкурси за 4 длъжности за старши експерти в Регионалното управление на образованието - Пазарджик. Местата са за експерти по организация на средното образование, по обществени науки, гражданско образование и религия; по професионално образование и обучение и по приобщаващо образование. Кандидатите могат да подават документи до 14 август 2025 г. 

УЯЗВИМИ ГРУПИ Правителството одобри допълнителни трансфери за работа с деца и ученици от уязвими групи в разме

Към цялата статия »


Осъдиха общината да плати 22 000 лева заради клатеща се тротоарна плочка

Публикувано на 12 Aug 2025 09:39

 изгубила равновесие и паднала на тротоара. Присъстващите на място хора се обадили на спешен телефон 112, дошъл медицински екип, който я завел в болницата. От направените изследвания било установено, че има счупване на горния край на раменната кост. Била извършена оперативна интервенция, наложило се поставяне на 4,5 динамично компресивна права плака тясна, за което жената платила 1543 лв. Пострадалата платила още потребителска такса и допълнителни медицински процедури. Пред съда е заявила, че след инцидента изпитвала силни болки, била з

Към цялата статия »


60 години духова музика, вдъхновение, памет...

Публикувано на 12 Aug 2025 09:38


Благодарим на Национален фонд „Култура“ за подкрепата, която направи възможна тази празнична година. Съвместната работа между млади любители и утвърдени професионалисти доведе до силен художествен резултат и доказа, че традицията може да бъде едновременно жива и новаторска. Проектът показа, че когато талантът срещне опит и подкрепа – се случват великолепни сценични партньорства и нови артистични хоризонти. Реализираните дейности, лектории, репетиции на открито, семейни събития, оставиха дълбока следа – тя пролича не само в празничния кон

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023