25 Apr 2025


Каменската “азбука” - неповторима и необикновена

Публикувано на 12 Nov 2013 09:12

В книгата “Казано на каменски”, издадена през 2008 г., авторите проф. Георги Пухалев, Славка Керемидчиева и Илияна Генев-Пухалева правят задълбочено етнолингвистично изследване на кв. Каменица – Велинград. Голям интерес предизвикват характерните особености на каменския диалект, който попада към родопските (рупски) говори.
Според различни изследвания и проучвания на наши диалектолози (например на Стойко Стойков в “Българска диалектология”, макар и непълно разгледан), каменският говор има черти, както на западните български диалекти, така и на източните, които са преобладаващи. Разделението на западни и източни диалекти става на основата на т.н. старобългарска ятова гласна (ят) и нейното сегашно произнасяне. На запад тя се произнася като “е” (бел, голем, ветър), а на изток като “я” - “а” с предходна мекост на съгласния звук - бял, голям, вятър (бьал, гольам, вьатър). Разположението на ятовата граница е определено географски като мислена линия, която на север започва от устието на река Вит, минава западно от Никопол, спуска се на запад от Плевен, Ловеч, Пирдоп и Панагюрище. След това преминава през Ихтиманско, Пазарджишко, Велинградско, Разложко, Гоцеделчевско и Петричко в България. После продължава в Егейска Македония (Гърция) към Серес (с българско име Сяр) и свършва в района на Солун, където също има диалекти на българския език.
В каменския говор ятовата гласна се е развила като “е” и това го прави близък до западните български диалекти (млеко, нема, бел, гулем). По отношение на старобългарската голяма носовка (звук, звучащ носово като “он”) в книжовния език е гласната “ъ”, а в Каменица се изговаря като “о”, което го прави част от т.н. “о-говори”, характерни за голяма част от Родопите и принадлежащи към източните диалекти. Книжовните думи къща, мъж, зъб, дъб в Каменица стават кошта, мош, зоп, доп.
Има и доста други особености характерни за каменския говор, но не тяхното изреждане е целта, а търсенето и откриването на каменската „азбука”, което не беше толкова лесна работа. Оказа се, че в местния Исторически музей, както и в читалището в кв. Каменица, няма екземпляр на тази специфична и интересна азбука, обясняваща всяка буква с типична каменска дума. За намирането на тази азбука ни съдействаха Георги Куманов, Илияна Капсъзова, Любка Шопова и особено Петко Качов, който бе съхранил писмен вариант. Има различни истории за това как е създадена каменската “азбука” и една от тях разказва, че някоя си баба се грижела за внучето си и докато се занимавала с него, взела букварчето и започнала да му обяснява за всяка буква кои думи да казва. И така като каже “йегне” да се сеща за “а”, а като рече “топань” да си мисли за “б” и т.н. По-вероятно е обаче каменската „азбука” да е плод на остроумни шегаджии и хора с чувство за хумор, с пъргав ум, които са намерили оригинален начин да свържат родната азбука (кирилица) с местния каменски говор. Важно е да се отбележи, че към всяка буква от българската азбука има диалектни думи, които започват с различни от кирилицата букви. Публикуваме един вариант, което не означава, че е единствен, защото са възможни и други хрумвания за съответната буква. Главната буква посочва на коя гласна пада ударението в думата, а „ь” показва мекост на съгласната, след която стои.
Интересно е да се види как изглеждат личните местоимения и спомагателния глагол “съм” в сегашно време на каменски:
СЪМ (СОМ): ес сом , ти си, той йъ, тьа йъ, то йъ, нЕе сме, вЕе сте, те съ
Има една любопитна подробност, която не е свързана пряко с каменския говор, но има отношение към названието Каменица. Така се нарича една от най-известните марки бира в България. В Каменица се говори, че преди повече от 130 г. в тогавашното село дошъл да се лекува на извор “Власа” един от собствениците на пивоварната в Пловдив Рудолф Фрик, шшвейцарец с немски произход. Останал много доволен от лечебните свойства на минералната вода и от доброто отношение на местните хора, той решил да нарече фабриката си “Каменица” на името на гостоприемното родопско село. Като потвърждение на тази история може да се отбележи и фактът, че в Пловдив и около града няма местност, тепе или някакъв друг географски обект с това име и логиката сочи, че най-вероятно точно село Каменица е станало име на пивоварната и по-късно на бирата.
Георги Дишлянов

Каменската “азбука”
А като “йЕгне” - агне, “ес” - аз
Б като “тОпАнь” - барабан, “вАпцвам” - боядисвам
В като “нАбодньа” - вила, “бунЕла” - вилица, “рОпа” - варница
Г като “ушАтка”, “дУда” - гърне, “пискУнь” - гайда
Д като “шкЕндра” - дръжка, “кърпУс” - диня
Е като “ичимИк” - ечемик, “изИкь” - език,
“брусАль” - едър
Ж като “джилЕтка” - жилетка, “алтОн” - жълтица
З като “лАана” - зеле, “дзимбИль” - зюмбюл,
“шикЕр” - захар И като “зимник” - изба, “бласкУнка” - искра
Й като “Дана” - Йордана
К като “маджУнь” - картоф, “цУка” - кана, “жълвО” - костенурка
Л като “чибУк” - лула, “цер”, “ильАч” - лекарство
М като “бърдОква” - маруля, “суфрО” - маса
Н като “малОнь” - налъм, “кръшИлка” - нарцис
О като “джулЕй” - охлюв, “трем” - обор, “папуци” - обувки
П като “джам” - прозорец, “каУнь” - пъпеш, “месАль” - покривка
Р като “мусАндра” - ракла, “плЕаф” - рус
С като “гагАльки” - сърми, “карЕкла” - стол, “курабИи” - сладки
Т като “кьукьУнь” - тютюн, “гвАцам” - тъпча
У като “брЪнза’ - устна, “льУскам” - удрям
Ф като “васУль” - фасул, “дървИче” - фиданка, “Инка” - фуния
Х като “фУрка’ - хурка, “фурнАт”, “питАр”, “леп” - хляб, “ълвО” - халва
Ц като “кИтка’ - цвете, “чурУлек” - цицина
Ч като “саАт” - час, “саАтник” - часовник, “рудАнь” - чекрък
Ш като “табАнь” - шина, “саньО” - шейна, “гУша” - шия
Щ като “шрЪкель” - щъркел, “благАт” - щастлив
Ъ като “кишЕ” - ъгъл, “в кОтът” - в ъгъла
ь - няма думи, които започват с “ь”
Ю като “тумурУк” - юмрук
Я като “йЕбълка” - ябълка, “ицЕ” - яйце, “йЕре” - яре, “брусУк” - язовец

Велинград тел: 0876521487


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023