20 Feb 2026


Политически сметки пак орязаха парите за озеленяване на Велинград

Публикувано на 18 Feb 2014 08:21

На заседанието на Общинския съвет на 12 февруари бяха приети бюджетът и програмата за капиталови разходи на община Велинград за 2014 г.
Бюджетът за 2014 г. възлиза на 20 559 765 лева, от които 12 445 649 лева са държавна субсидия, а 8 114 116 лева са очакваните собствени приходи на общината. Кметът Иван Лебанов каза, че предложенията бюджет се основава на реалистична прогноза за собствените приходи и консервативна политика на разходите и чрез него общината ще работи по трите си основни приоритета: социална политика, инфраструктурни проекти и стабилна финансова политика. Според съветника Реджеп Ходжов за първи път в рамките на мандата се гласува реалистичен бюджет и е по-добре да е ясно, че няма пари, отколкото очакванията да бъдат излъгани.
От групата на ГЕРБ Йордан Аршинков предложи от перото за озеленяване да бъдат взети 145 000 лева и тази сума да бъде прехвърлена в капиталовата програма. Това е “нелеко решение”, но средствата в капиталовата програма са крайно недостатъчни, мотивира се Й. Аршинков. (Да припомним, че преди година по същия начин, след гласуване на ГЕРБ и ДПС, близо 300 000 лева от парите за озеленяване бяха прехвърлени към капиталовата програма.)
Първи срещу новото предложение реагира кметът Иван Лебанов. Той припомни на съветниците, че тази година капиталовата програма е завишена с 1 милион лева и че ако отново вземат от парите за поддръжка на парковете във Велинград, съветниците ще влязат в конфликт с гражданите. Доста от хората, които присъстваха в залата, показаха несъгласието си да се намалят парите за озеленяване.
Реджеп Ходжов прогнозира крайния резултат от гласуването с репликата, че има договорка между двете големи групи съветници (ГЕРБ и ДПС). Същото бе и мнението на Александър Гагов, който подчерта, че ако Велинград няма приходи от туризъм, то няма да има и пари за развитие на селата в общината. Екатерина Каферинова настоя преди да се вземат парите от озеленяването ясно да бъде казано за какво ще бъдат разпределени. На това Й. Аршинков отговори: “Искаме да разместим едни 148 000 лева по наше виждане” и направи предложение от издръжката на общинското предприятие “Спортни имоти и пазари” да се вземат 3000 лева за вентилационна система на Закрития плувен басейн. Съветникът от ДПС Али Мареков от своя страна постави въпрос защо с пари от капиталовата програма се погасяват стари задължения и се наложи Петър Кондев от ОА да обясни на съветниците, че в програмата винаги се залагат разплащания за предходни години и че това “не е изключение, а действителност, която няма как да избегнем”.
“Договорката е ясна! Някои не ми вярват, че това тук е цирк “Балкански”, но е точно това. Намерете общия тон, нека има компромиси. Ако мислите да разпердушините бюджета и капиталовата програма, за мен няма място в тази зала”, каза кметът Иван Лебанов и пак призова да не се пипат парите за озеленяване. Тома Пачалов го подкрепи, че от години Велинград се слави със своята чистота и зеленина. От името на БСП той апелира да не се приема предложението на ГЕРБ. При гласуването обаче с 16 гласа “за” от ГЕРБ и ДПС и 4 против предложението 145 000 лева от озеленяването да бъдат прехвърлени в капиталовата програма бе прието. Не бе прието обаче предложението да се вземат 3000 лева за вентилационна система на покрития басейн.
В този момент голяма група граждани напусна залата, изразявайки възмущението си от договорките между съветниците. Общото им мнение изрази Мария Къдреева: “Тук се коват законите на общината, но гражданите си тръгнаха възмутени. Гордеем се със зеленината на Велинград. За армията пенсионери във Велинград парите в бюджета са орязани. Вие орязахте ли си наполовина заплатите? Вашите майки и бащи са в пенсионерските клубове, защото няма къде другаде да отидат с тези ниски пенсии!” В отговор председателят на Общинския съвет Дияна Кехайова призова да не се спекулира със заплатите на съветниците.
Сблъсъците продължиха и при приемането на капиталовата програма, която и тази година не бе гледана предварително в комисиите. Разпределението на спорните 145 000 лева бе предложено от Йордан Аршинков, като предварително се реши 105 000 лева за ремонти на улици да бъдат разплатени не от целевата субсидия, а от собствени приходи. Това е лоша новина за изпълнителите на ремонтите, тъй като за разлика от гарантираната целева субсидия собствените приходи съвсем не са толкова сигурни. Очаквано взетите от озеленяването пари бяха насочени към кметства като Кръстава, Рохлево, Бирково, Сърница и др. Петър Кондев изрази съмнения, че заложените пари няма да стигнат за конкретните обекти, на което Й. Аршинков отговори: “Да се добави, пък като не стигнат парите, не стигнат”. Несъгласие, че се действа на принципа “Идват избори - дайте пари” изказа София Ключкова. Иван Лебанов също каза, че очакваното се случва и призова съветниците в условията на криза да заделят 50% от своите заплати за пенсионерските клубове в общината.
Двете големи политически групи все пак приеха две предложения на колегите си. Костадин Шулев предложи и бе прието в капиталовата програма да бъдат включени 5000 лева за проект и вентилационна система на Закрития басей. По предложение на Васил Аврамов бяха заделени 20 000 лева за направата на дървен покрив на Зала на мира, тъй като покривът на читалището е в окаяно състояние и тече.
В края на финансовата сесия съветниците приеха, че максималният размер на общинския дълг в края на 2014 г. ще възлиза на 6 291 322 лева. На рождения си ден главният финансист Филип Ангелов благодари за гласуването на бюджета и напомни, че субсидията ще бъде изпълнена на 95%, но няма яснота дали общината ще си получи останалите 5%.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Гневен протест поиска отговорност за отровените кучета

Публикувано на 17 Feb 2026 10:49

Много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. В нашия град не за първи път сме свидетели на подобно убийство на кучета, но винаги досега и поръчителите, и отровителите остават неназовани и безнаказани. Затова толкова много граждани поискаха този път убийците на животните да не останат отново под радара на институциите, на които плащаме, за да следят как във Велинград (не) се спазва Закона за защита на животни

Към цялата статия »


Една вечер за виното, траките, археологията и Родопите

Публикувано на 17 Feb 2026 10:48

Идеята е на професор Диана Гергова, чиято работа като археолог доведе до ценни открития за миналото на Чепинско. В организацията се включиха членовете на Туристическо дружество „Юндола“ и така с общи усилия се стигна до вечерта, която започна с появата на бог Дионис - младият Емил Кондев и двете менади - проф. Гергова и Цвета Андонова. Техните венци от бръшлян върнаха времето векове назад - към епохата.
Идеята възникна спонтанно, разказа проф. Гергова, която първо благодари на доайена на велинградските археолози Асен Салкин и тогавашната

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:46

ЗАПЛАТИ Общинският съветник Стефан Малинов е внесъл в местния парламент проект за решение, свързан с възнагражденията на съветниците. Той предлага възнагражденията на всички 29 съветници да бъдат намалени със сумата от 100 лева за периода март - декември 2026 г. Спестената от бюджета сума да бъде насочена към Общинския солидарен фонд за подпомагане на лечението на граждани. Очаква се предложението да влезе в дневния ред на февруарската сесия.

ВАСИЛ ЛЕВСКИ Годишнината от обесването на Васил Левски ще бъде отбелязана във Велинград на 19

Към цялата статия »


Втора година туризмът във Велинград бележи спад

Публикувано на 17 Feb 2026 10:43


Според отчета, представен от Общинска администрация, през 2025 г. Велинград е посетен от 366 801 туристи, като средно на ден в тукашните хотели пребивават по 1005 гости. Огромният дял от тях - 96%, са български туристи, а чуждестранните са едва около 4%. 
През 2025 г. са реализирани общо 893 449 нощувки (според данните от Единната система за туристическа информация ЕСТИ). Те са по-малък брой от нощувките през 2024 г. - 910 245 и от нощувките през 2023 г. - 926 678. Както всяка година, най-голям брой са нощувките през месец август

Към цялата статия »


Професионални гимназии предлагат нови специалности

Публикувано на 17 Feb 2026 10:42


 За учебната 2026 - 2027 година държавен план-прием в VIII клас в профилираните и в професионалните гимназии, в паралелките за профилираната подготовка в средните училища и в професионалните гимназии и в паралелките за професионална подготовка в обединените ще бъде обявен в 42 училища на територията на областта. Броят на учениците, завършващи седми клас (основно образование) в дванадесетте общини на областта, е общо 1946, които ще кандидатстват за прием в 30 профилирани и 52 професионални паралелки.
 Професионално образовани

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:41

Телефонът е открит у него и е предаден доброволно на органите на реда. Ден по-късно през деня в търговски комплекс двама извършили кражба на парфюми. Стойността на двата артикула била около 90 евро. Установено е, че извършителите са двама жители на Велинград – на 14 и 26 години. Водят се бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ПОБОЙНИЦИ Шестима побойници са задържани от служители на РУ - Велинград след нощна свада и сбиване. Случката се разиграла малко след полунощ на 9 февруари. Двама братя направили забе

Към цялата статия »


„Лъвски скок“ – спорт, родолюбие и вдъхновение в едно!

Публикувано на 17 Feb 2026 10:39


Събитието започна с представяне на интересни факти за живота на Левски. Малките ученици припомниха значими моменти от неговия път и доказаха, че познават историята и ценят делото му. Директорът на училището г-н Емил Моллов отправи  слово, в което насърчи децата да бъдат смели, упорити и достойни наследници на Апостола. 
В състезанието участва по един представител от всеки клас. Надпреварата беше оспорвана и изпълнена с емоции. Всеки състезател имаше право на два опита, а публиката подкрепяше участниците с бурни аплодисменти

Към цялата статия »


Тенорът Цветан Нистеров дебютира на оперната сцена в Модена

Публикувано на 17 Feb 2026 10:37


Припомняме, че музикалният път на Цветан Нистеров тръгва в най-ранна детска възраст (7 години) от музикалната школа „ Звънче”, където негов първи учител и музикален педаг е Иван Казалиев. Минава през музикални училища, академия и мастеркласове в Италия, за да стигне до оперните сцени. Негов ментор и покровител е оперната прима на Русия Елена Баханова. През 2019 г. Цветан Нистеров покори публиката в родния си Велинград с концерт по покана на Катерина Мирчева, на който изпълни блестящо арии от оперната класика.
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 17. 02. 2026

Публикувано на 17 Feb 2026 10:36



Продава апартамент 94 кв.м. на Паничките. 0897 948475.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева

Към цялата статия »


Поздрав за 7 златни сватби в Ракитово

Публикувано на 17 Feb 2026 10:35


С “валентинки” бяха изненадани и служителите на общината, ДГС, Ракитово и граждани в центъра на града. Те получиха миниатюрни  сентенции за любовта и пожелания за обич и щастие.
Темпо

Към цялата статия »


Музеят започва Програма Великден

Публикувано на 17 Feb 2026 10:34

През 2026 г. ателието ще обучава малки и големи от 16 март до 30 май. 
Музеят работи с групи и индивидуално с желаещи от цялата страна по предварителна заявка. Обучението е в рамките на един час. Материалите са осигурени от музея.
Такса за участие в ателие: 2.60 €/ 5,09 лв. 
Телефон за заявки: 0879 50 60 19 - Горанова
В събота не се провеждат ателиета.
Темпо

Към цялата статия »


Празник на духа

Публикувано на 17 Feb 2026 10:33

 – Велинград станаха част от едно незабравимо преживяване, изпълнено с музика, поезия и топли човешки емоции.
Събитието премина под знака на любовта и виното – вечни теми, вплетени в българската градска песен и лирика. Участниците и гостите се насладиха на изпълненията на група „Вела“, която с характерния си стил и отдаденост пресъздаде духа на старите градски шлагери. В програмата се включиха и приятели на формацията, които допринесоха за приятната атмосфера.
Особено вълнуващ момент бе присъствието на  потребителите на ДЦПЛУ

Към цялата статия »


10 отбора се състезаваха в турнира по баскетбол

Публикувано на 17 Feb 2026 10:31

 При юношите VIII-X клас отборите на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СУ „В. Левски“ завършиха с резултат 22:24. При юношите XI-XII клас НПГГС „Хр. Ботев“ се наложи на ПГИТ „Алеко Константинов“ с 55:17.
Първият мач на 11 февруари беше при момичетата V-VII клас, който бе и финален, защото за участие в тази група се ретгистрираха само два отбора.  В срещата тимът на ОУ „Хр. Ботев” се наложи  убедително с 14:7 на отбора на ОУ „Н.Рилски” и се класира за областния кръг на УСИ 2025/2026.
След това се играха две срещи от груповат

Към цялата статия »


Ски бегачите излъчиха победители в 8 групи

Публикувано на 17 Feb 2026 10:30

 Получи се хубава надпревара, в приятно време и перфектна организация. 
Община Велинград благодари на съдийската колегия и на домакините от хижа „Христо Смирненски“, както и на доброволците, които направиха трасетата в бягането и спускането.  Общо 88 скиориа се включиха в 44-тото общинско ски състезан ие за ветерани и ученици, а догодина очакваме повече.
Резултати по групи:
Момчета - 12 год. - 1200 м
I - Георги Алексов
II - Васил Георгиев
III - Николай Паунов
Момичета- 12 год.  - 1200 м
I - Надежда

Към цялата статия »


Първенството в областната футболна група се подновява на 28 февруари

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

В предстоящия XVI кръг велинградчани ще приемат състава на лидера „Балкан-1952“ (Варвара), когато домакините по всяка вероятност ще се появят с новите си екипи. В оставащите два мача преди плейофната фаза „Чепинец“  ще домакинстват и на  „Тракия“ от с. Мирянци, а накрая ще гостува  на „Величково“. В същото време отборът на „Драгиново“  ще гостува два пъти. Първо в с. Мирянци на „Тракия“, а после и в с. Бяга на „Чико-Бунара“. „Драгиново ще изиграе само 2 срещи, защото в последния кръг по програма почива.
Във временното

Към цялата статия »


Момчетата на ВК „Велинград волей“ с победа и загуба

Публикувано на 17 Feb 2026 10:29

 Следващ етап са квалификациите, информират от пресцентъра на Община Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Общински турнир по тенис на маса

Публикувано на 17 Feb 2026 10:28


Юноши 8-10 клас
1 място - ВУИ „Ангел Узунов“ 
2 място - СУ „Св. Климент Охридски“
3 място - ОУ „Христо Ботев“ Ракитово
Момичета 5 - 7 клас 
1 място - ОУ „Неофит Рилски“, гр. Костандово 
2 място - ОУ „Христо Ботев“, гр. Ракитово 
3 място - ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
Момчета 5 - 7 клас
1-во място ОУ „Христо Ботев“ с. Дорково 
2-ро място ОУ „Христо Ботев“ гр. Ракитово 
3-то място ВУИ „Ангел Узунов“ гр. Ракитово
Темпо

Към цялата статия »


Реката заля пътя Велинград - Сърница

Публикувано на 15 Feb 2026 17:27


„Пътят Велинград-Сърница е изцяло затворен, като са на терен екипи на полицията, които спират движението с цел осигурявате на безопасност. Призовавам гражданите да не предприемат пътувания по пътя Велинград-Сърница и да използват обходния маршрут  по пътя Доспат- Батак. Информирах за кризиснаната ситуация областия управител на област Пазарджик, АПИ и кмета на Община Велинград - тъй като въпросния участък е на територията на Община Велинград. Призовах всички институции за бързи  и спешни действия, за да може час по-скоро да се п

Към цялата статия »


Училище и дарители направиха първия бюст-паметник на Васил Левски във Велинград

Публикувано на 15 Feb 2026 09:44

 Финансирането се оказва проблем, а междувременно в градинката пред  Народно читалище „Васил Левски-1904“ в кв. Каменица е поставена паметна плоча на Апостола. Това става с активното съдействие на г-жа София Ключкова и фирма „Минерали-М“.
През 2025 г., по инициатива на г-н Моллов, идеята за бюст-паметник в двора на СУ „Васил Левски“ е възродена. Идеята се превръща в реалност с огромната помощ на наши съграждани, които показват, че и в днешно време дарителството е жива и плодотворна традиция. Благодарността е към дарителите и на

Към цялата статия »


Граждански гняв и протест срещу отравянето на кучета във Велинград

Публикувано на 12 Feb 2026 12:28

 Всъщност има институции, на които плащаме да вършат точно това, но поредните отровени кучета са факт, а техните убийци все така остават под радара на въпросните институции.
Този път общественият гняв е голям, защото много хора, включително деца, станаха преки свидетели на агонизиращи кучета по улици и паркове във Велинград - кошмарна гледка, която оставя следи в човешката психика за цял живот. 
Вече е създадена организация за провеждане на граждански протест, който е насрочен за неделя 15 февруари 2026 г. от 14 часа пред сгр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023